Mindenki hozta a formáját Orbán Viktor miniszterelnök szerdai fellépésén az Európai Parlamentben. Maga a kormányfő is, aki kompromisszumkészségét hangoztatva vette el a vita élét Strasbourgban, hogy aztán Budapesten arról beszéljen, hogy nem az érvek, legfeljebb az erő előtt fog meghajolni. Az európai képviselők többsége, miként a nemzeti parlamentekben is szokás, a frakciójuk álláspontja szerint viselkedett.
Az Európai Néppárt – ennek alelnöke Orbán – úgy védte a magyar miniszterelnököt, hogy közben közölte: osztja az Orbánnak szemben egyre fogyó türelemmel viselkedő Európai Bizottság álláspontját. A néppárti frakcióvezető, Joseph Daul volt az első, aki felszólalt a magyar miniszterelnök védelmében, mikor kijelentette, a jelenlegi alkotmány egy sztálinistát váltott fel. A marhatenyésztők szakszervezeti vezéréből lett politikus, akit a 2000-es években uniós pénzek illetéktelen felhasználásával vádoltak, a vita végén is kiállt kollégája mellett: Orbán, ha nem is tökéletes, ahogy senki sem, nem egy újabb Hugo Chávez vagy Fidel Castro. Hozzá hasonlóan viselkedett a Néppárt frakcióvezető-helyettese, Manfred Weber, mikor arra szólította fel az ellenzékieket, hogy hagyják abba a hisztériakeltést, és szorítkozzanak a tényekre.
Az Európai Néppárt felszólalói közül ugyanakkor senki nem kérdőjelezte meg azt, hogy az Európai Bizottság, mint az alapvető értékek őre, tovább folytatja az orbáni törvények vizsgálatát, s a közösségi joggal való ütközés esetén további lépéseket tesz.
Az Európai Parlament nagy valószínűséggel állásfoglalásban összegzi a mostani plenáris vita tapasztalatait, a további ellenőrzés tennivalóit. Még külön parlamenti jelentés készítése is elképzelhető. A nemzetközi figyelem fennmarad tehát.
Közben az európai ellenzék, a szocialisták, a liberálisok és a zöldek továbbra sem mondtak le arról, hogy a magyar kormány politikája miatt a lisszaboni szerződés 7. cikkelye alapján felfüggesszék Magyarország szavazati jogát. Ilyen döntéshez azonban az EP kétharmadának szavazata kell, a Néppárt nélkül tehát ez nem fog menni.
A miniszterelnöki szereplés itthoni visszhangja sem különbözik a megszokottól. Elkezdődött a karaktergyilkossági kísérlet mindazok ellen, akik felszólalásukban élesen bírálták a magyar kormányt. Ezúttal nem is nehéz szemükre vetni a felkészültség hiányosságait. – Magyarország mellett kiálló képviselők mind remek emberek voltak – nyilatkozta pénteken Orbán Viktor pénteken a Blikknek, közvetlenül azután, hogy hivatalában fogadta az X-Faktor egyik énekesét. Nos, a talán leghatározottabb kiállás így hangzott: „mindannyian magyarnak érezzük magunkat, hősként fogadjuk majd Padaniában”. A mondat Mario Borghezio (képünkön), az euroszkeptikusok egyik képviselője szájából hangzott el. Borghezióról érdemes tudni, hogy már az 1970-es években letartóztatták, mert Hitlert éltette egy önkormányzati képviselőnek küldött fenyegető üzenetben. 1993-ban jelentős pénzbírságra ítélték, mert erőszakkal a rendőrségre hurcolt egy 12 éves marokkói fiút, aki engedély nélkül árult az utcán, pedig az olasz jog tiltja az úgynevezett „civil letartóztatásokat”. Majd felgyújtott egy hajléktalant, aki egy torinói híd alatt lakott, ezért 2005-ben majdnem háromhavi börtönbüntetésre ítélték, amit később pénzbírságra változtattak. 2007-ben Belgiumban is letartóztatták, mert részt vett egy Európai iszlamizációja elleni tüntetésen. Tavaly pedig a délszláv háborúban boszniai szerb hadsereget irányító Ratko Mladic (aki felelős többek között a srebrenicai mészárlásért) letartóztatásakor azt nyilatkozta, hogy „a szerbek megakadályozhatták volna az iszlám előretörését Európában, de nem tehették”. Ennek ellenére Borghezio a Szabadság és Demokrácia Európája pártcsaládot képviseli az EP-ben, a szélsőségeiről ismert olasz Északi Liga politikusa, amelynek vesszőparipája, hogy a Pó völgye, azaz a rejtélyes nevű Padania váljon ki Olaszországból. Ide várná Orbánt.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!