Európa attól hangos, hogy a tagországok gazdálkodóinak több százmillió eurós kára lesz az Európai Unió oroszok elleni embargója miatt, mi, magyarok csak annyit tudunk, hogy mindez 25 milliárd forint értékű magyar kivitel elé állít gátat.

 
Gabonaraktár - illusztráció

Ezt az agrártárca – szinte elbagatellizálva – nem meghatározó mértékű kárnak fogta fel. Navracsics Tibor külügyi és külgazdasági miniszter ugyanakkor súlyosnak minősítette egyik Twitter-bejegyzésében – de ez nem tekinthető hivatalos álláspontnak.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden még azt mondta, hogy szükség lenne a magyar–orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság összehívására, csütörtökön Szijjártó Péter, a bizottság magyar társelnöke kezdeményezte a bizottság társelnökeinek találkozóját. De miről is lehetne tárgyalni? Megéri-e 25 milliárd forint értékű magyar export azt a rosszhiszemű feltételezést, hogy a magyarok Brüsszelt megkerülve állapodnak meg Moszkvával? Míg mindenki új piacot keres termékeinek, Magyarországra leginkább az uniós belpiaci túlkínálat csap le.

Az embargó előtti időszakban is ez okozott gondot a tej, a tojás, a baromfi, egyes zöldségek és gyümölcsök, a borok piacán. Saját boltjainkban, feldolgozóinkban vertek meg minket a lengyelek, a németek, a dánok, a szlovákok.

"Megint a spájzban" címmel agrárszakértőnk elemzése a friss Vasárnapi Hírekben olvasható.

"Az 1998. évi orosz pénzügyi és gazdasági válság legalább négy évre tette taccsra a magyar agráriumot, amely a rendszerváltás utáni sokk után végre kezdte kiépíteni új orosz kapcsolatait" - írja szerzőnk.
Ezúttal mi várható?...

Címkék: Ajánló

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!