Rómában kitehetik a megtelt táblát. Szinte minden környékbeli szálláshelyet lefoglaltak már a vasárnapi boldoggá avatási ceremóniára igyekvők, noha a szobaárak az egekbe szálltak. Az olasz fővárosba legalább annyi hívőt várnak, mint amennyien II. János Pál pápa, Szent Péter székének 264. birtokosa, a római katolikus egyház lengyel főpásztora temetésére utaztak oda.
A 2005-ben elhunyt egyházfő boldoggá avatásán várhatóan mintegy 2,5 millióan fognak összezsúfolódni a Szent Péter téren és a környező utcákban, rengeteg az afrikai, latin-amerikai, s természetesen a lengyel zarándok.
Kilenc alkalommal tett hazalátogatása során Auschwitzban és Birkenauban is imádkozott, bocsánatot kérve az egyház nevében a múltért. Másfél száz alkalommal utazott szerte a világba – főként a harmadik világba – hazánkban kétszer járt. Olyan politikusokkal találkozott, mint Gorbacsov, Bush, vagy éppen Castro. Anglikánokkal és buddhistákkal imádkozott, zsidó rabbikat hívott meg, s a Szentföldön, Izraelben a siratófalhoz is ellátogatott. Egyértelműen a keresztény közeledés – az ökumené – támogatója volt, de katolikus vezetéssel. Megbocsátott neki, s többször meglátogatta 1981-es merénylőjét, a török Ali Ağcát is börtönében – a gyilkos merényletet sokan a bolgár titkosszolgálatnak és a Kremlnek tulajdonították, de voltak, akik magát a Vatikánt sejtették mögötte. Emberi jogi szempontokat előtérbe állító humanista volt, ugyanakkor a papi elöregedés ellenére sem kívánt nőket pappá szentelni hagyni, s határozottan ellenezte a cölibátus megszüntetését, a válást, az abortuszt, illetve a születésszabályozást. Írói munkássága egyházjogi, etikai tanulmányokon és köteteken túl a szociális szférát is érintette, ugyanakkor a szépirodalommal is foglalkozott. Misztérium-drámáját, Az aranyműves boltját többször bemutatták: szerzői jogdíját a harmadik világ szegényeinek ajánlotta fel. A női-férfi kapcsolat, a szerelem, a házasság kérdéseit vizsgáló romantikus darabot – Kristóf és Mónika szerepén át – egy protestáns német pszichológusnő, Karin Wolff a mai napig drámajátékban, csoportos családterápiában alkalmazza.
Carter amerikai elnök munkatársa, a külpolitikus – lengyel származású – Brzezinski azt jósolta róla megválasztásakor: „Nagy pápa lesz belőle!” A jóslat bevált.
Már nincs „ördög ügyvédje” – advocatus diaboli” – a boldoggá, majd a szentté avatási eljáráskor a katolikus egyházban. 1983-ban éppen II. János Pál pápa szüntette meg – mintegy egyszerűsítve – a korábban hosszadalmas, s szinte valóban perre hajazó hivatalos vatikáni egyházi jogi eljárást. Az ördög ügyvédje az avatás ellen szóló tényeket gyűjtötte össze, s tárta fel, vele szemben állt az „isten ügyvédje” – az „advocatus dei”, aki az avatás mellett érvelt. Csodának és keresztény jó cselekedeteknek, netán mártírságnak kell bebizonyítódnia az avatandóról, illetve a felterjesztettet nagy tisztelet kell, hogy övezze. Az eljárás szinte máig érvényes rendje VIII. Orbán pápa nevéhez fűződik a 17. századból. Ezt egyszerűsítette a lengyel pápa. 1983 óta megnőtt a boldoggá és szentté avatottak száma, pápasága alatt közel félezer vatikáni avatás történt, míg a dátumot megelőzően a 20. században összesen 98. A sok magyar szent és boldog között a legutóbbiak: Batthyány-Strattmann László, a szegények orvosa, Salkaházi Sára szociális nővér, akit zsidó gyermekek bújtatása miatt lőttek a nyilasok a Dunába, s Apor Vilmos győri püspök, akit szovjet katonák lőttek agyon, mert a templomban elbújtatott nőket védelmezte. De magyar vonatkozású Habsburg Ottó édesapjának, IV. Károly királynak boldogi címe is.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!