Ha a magyar kormánynak gondja van a CNN-nel, akkor hivatalosan kell a csatornához fordulnia. Miután több magyar médium szerint Orbán kormányfő a CNN-t megnevezte, mint egy ellene irányuló puccs részesét, felhívtuk a CNN hírvonalát, van-e információjuk erről. A csatorna munkatársa megdöbbent, többször is visszakérdezett, jól érti-e, amit kérdezünk tőle.
Végül annyit mondott, ha bárkinek aggályai vannak a hírcsatornával, akkor várják a megkeresést.
Szerda éjjel: puccsot szerveztek Orbán Viktor ellen. Péntek reggelre a miniszterelnök nem beszélt semmilyen puccsról.
Aznap estére a kormányfő csak azt mondta el, „mintha komplett világösszeesküvést érzett volna Magyarország ellen”.
„Háromlábú” puccskísérletet terveztek ellene, de sikerült meghiúsítani – fejtegette Orbán Viktor miniszterelnök a háromnapos kihelyezett egri Fidesz-frakcióülés nyitóestéjén a hvg.hu internetes hírportál és különböző napilapok, például a Népszabadság és a Magyar Nemzet egybehangzó értesülései szerint. A kormányfő állítólag úgy fogalmazott, hogy az elmozdítására indított folyamatnak volt egy nemzetbiztonsági része, s a kezdeményezők felhasználták diplomáciai kapcsolataikat (a korábbi kormányokhoz kötődő külügyeseket) és a nemzetközi médiát.
Csak egyetlen médium neve hangzott el, a CNN-é, mondván, tudósításaival azt a látszatot akarta kelteni, hogy a Fideszen belül erősödik az elégedetlenség személyével szemben, s meggyengült a befolyása. (Mellékesen: a Heti Válasz főszerkesztője a lap három nappal az egri ülés előtt megjelent számában már azt írta, hogy „a globális világot képviselő vagy abban föloldódott értelmiség külföldi és hazai közhangulatot hiszterizáló puccsát sikerült leverni”.
Eltelt egy nap, mire Orbán szavainak abszurditását a kormány is érzékelte, így péntek reggeli sajtótájékoztatón Lázár János frakcióvezető már tagadta, hogy a kormányfő bármiféle puccsról is beszélt volna. Majd pedig aznap este az m1 Este című műsorában tovább magyarázkodott Kósa Lajos debreceni polgármester: „csak arról beszélt a miniszterelnök, hogy milyen benyomásai voltak abban a kontextusban, hogy akár, mint hogyha valami komplett világösszeesküvés lenne Magyarország ellen”.
Ami a CNN-t illeti, az amerikai hírcsatornát a kormányt támogató médiumok (Magyar Hírlap, Echo Tv) már korábban, karácsony előtt is támadták, mondván egyoldalúan tájékoztat a budapesti fejleményekről (bóvliba sorolás, tüntetés, sorompóhoz láncolt és őrizetbe vett képviselők), jóllehet a legnagyobb összeállításban Kovács államtitkár védte a kormányt.
A CNN egyébként december 22-én a világhíradó üzleti műsorában szólaltatta meg Eörsi Mátyást, az Országgyűlés külügyi bizottságának egykori elnökét, aki elmondta, hogy a jelenlegi helyzet katasztrófával fenyeget. A műsorvezető megkérdezte Eörsit, hogyan lehetne elmozdítani Orbánt, elképzelhető-e egy (nyilvánvalóan pártján belüli) puccs. Eörsi azt válaszolta, hogy a puccs katonai fogalom, az alkotmányban foglalt konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal lemondásra lehetne kényszeríteni a miniszterelnököt. Azt is hozzátette, hogy a Fidesznek két lehetősége van: vagy a pártjában kikényszerítik a kormányfő távozását, vagy Orbán radikálisan megváltoztatja a politikáját. „Büszkeség tölt el, ha azok között lennék, akiktől fél Orbán Viktor” – nyilatkozta lapunknak Eörsi, akit a puccs szó Lukasenko vagy Chávez militáns nyelvezetére emlékezeti.
„Soha nem volt arra példa, hogy a CNN bárkit is megpuccsolt volna. A CNN-nek nem számít, Magyarországon ki a miniszterelnök, egyszerűen csak az keltette fel az érdeklődésüket, hogy Közép-Európa legígéretesebb országa az EU-csatlakozás után letér a demokratikus útról. Ők csak híreket és kommentárokat sugároznak, bármilyen is meglepő a kormányzat számára. Nem is hiszem, hogy reagálnának a miniszterelnök kijelentésére” – mondta Eörsi.
Ugyanakkor a kormányfő zárt ajtók mögötti kijelentéseivel kapcsolatban érdemes felidézni a WikiLeaks leleplező portál által korábban közzétett diplomáciai jelentéseket, amelyeket az Orbánnal jó viszonyt ápoló April Foley budapesti nagykövet küldött haza még 2007-ben, külön-külön jellemezve a lehetséges Orbán utódokat, a „fenegyerek” Kósát, a sztoikus Pokornit, az elmélkedő Vargát, az okos stratéga Rogánt és az alulértékelt Navracsicsot. Azóta öt év telt el, vajon most mit küldhet haza Kounalakis nagykövet asszony.
A Népszava azt írta, hogy Lipták Béla, a Hungarian Lobby elnöke levelet írt a Johns Hopkins Egyetem igazgatójának, amelyben azzal vádolja az ott működő Nemzetközi Tanulmányok Intézetének munkatársait – többek között Simonyi András volt washingtoni nagykövetet, Bajnai Gordon ex-miniszterelnököt vagy Charles Gati professzort –, hogy a magyarországi ellenzékkel együtt meg akarták buktatni a kormányt. Ezen az egyetemen előadók voltak kormánypárti politikusok: Martonyi János, Németh Zsolt, Navracsics Tibor és Kovács Zoltán, valamint Schmitt Pál államfő.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!