A 36 éves korában, tragikus hirtelenséggel elhunyt Szöllősy-Csák Gergely humorista, televíziós szerkesztő egy eddig ismeretlen eredetű, bakteriális fertőzésben halt meg múlt pénteken. Halála után sok kérdés merült fel, számos találgatás indult el arról, hogy mennyire vagyunk kitéve a láthatatlan támadásoknak, amiket a baktériumok okoznak.

 
Klinikai fertőzés - A kórházi fertőzések fele úgy alakul ki, hogy felborul a szervezetünk egyensúlya, és a legyengült szervezet nem tud ellenállni az amúgy bennünk élő baktériumoknak, amelyek vándorolni kezdenek, s például a bőrről vagy bélüregből a vérárammal eljuthatnak a veséig vagy az agyig

Az, hogy kell-e a félni a baktériumoktól, olyan felvetés, mint hogy féljünk-e a kutyáktól vagy az időjárástól. A baktérium olyan élőlény csoport, amely óriási fajszámban, sokmilliárdos létszámban van jelen a környezetünkben – a szervezetünkben is. Túlnyomó részük semleges, nincs ránk hatással, vannak közöttük hasznosak és károsak is – ez utóbbiak száma százas nagyságrendű. Szervezetünkben a bőrünkön, a szájüregben, a táp- és a bélcsatornában, valamint a hüvelyben van a legtöbb baktérium, ám számuk és jellegük minden ember egyedi flórájához tartozik, vagyis csak rá jellemző. Szerepük főként a tápanyagok megemésztésében és a védelem kialakításában fogható meg, ugyanis gátolják a kórokozók elszaporodását azzal, hogy kitöltik azt a biológiai életteret, ahol élnek. Az ember már újszülöttként találkozik ezekkel az apró élőlényekkel. Először a szülőcsatornában, majd táplálkozás közben, valamint a környezetében. Ez azonban hasznos, mert így erősíti immunrendszerét, s ezekből alakul ki az őt védő, normál baktériumflórája is.

A baktériumot az élelmiszeripar is használja: például nem kerülne az asztalra sör, bor, sajt, kefir vagy éppen érlelt hús, ha nem lennének az ezek előállításához, érleléséhez szükséges baktériumok. De az állatok takarmányának előállításához, például a silózássorán is használják.

Dr. Barcs István, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Epidemiológiai Tanszékének vezetője szerint a jó baktérium nem tud rosszá, azaz károssá válni. A baktérium-ember „ütközetben” akkor marad alul a szervezet, ha ellenálló képessége gyengébb a virulenciánál, azaz a baktérium fertőzőképességénél.

Ne féljünk a kosztól! Fel kell készíteni magunkat a korokozókkal szembeni ellenállásra: az egészséges táplálkozás mellett fontos, hogy ne éljünk burokban, csak akkor szedjünk antibiotikumot, ha muszáj, ne fertőtlenítsünk mindent a lakásban (elég a WC-t, a konyhai eszközöket), engedjük a gyereket „koszosnak lenni”, ugyanis minél több baktériummal találkozik, annál többel szemben alakít ki memóriasejteket, így lesz ellenálló.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!