Csütörtökön reggel lejárt a határidő: Pin­tér Sándor belügyminiszter kedden két napot adott a rendőröknek az életpálya-modellt felvázoló kérdőívek megválaszolására. Nem voltak túl barátságosak a szakszervezetek sem a megtorpanó egyeztetésen.

 
Fotó: Németh György, MTI

,,Halálpálya helyett, kiszámítható, tisztes megélhetést biztosító életpályát!” – ismertette a miniszterrel a demonstrációs bizottság szóvivője, Powell Pál nyolcpontos követelésük felvezetőjét. A minisztérium és a Széll Kálmán Bizottság az életpályamodell kidolgozását sürgeti, a szakszervezetek ragaszkodnak a korkedvezményes szolgálati nyugdíjhoz. Null-null: szombatig sem az Országos Rendőr-főkapi­tány­ságtól, sem a minisztériumtól, sem a Széll Kálmán Bizottságtól nem sikerült megtudni, hogyan áll a felmérés. A szakszervezet sziklaszilárd.

A rendvédelmen belüli további feszültségekre utal, hogy nem tudni, mi lett a Pest megyei főkapitány, Ármós Sándor két hete szétküldött, utóbb pedig visszavont, jelentős, az életpályamodellhez aligha illeszthető megszorításokat tartalmazó körlevelének következménye. Titok.

Az ORFK a hétvégén, két nap alatt megvizsgálta a Pest-megyei rendőrség gazdálkodását és mindent rendben talált. Feleslegesnek tartják a félig tankolható autókról, az elkopott járműgumik további használatáról, ki nem fizethető túlórákról, napidíjakról, megcsonkolt cafeteriautalványokról szóló szigorításokat. Ármós főkapitány állítólag téves adatokból, megalapozatlan döntést hozott. A körlevél visszavonásáról „intézkedtek”, de nem derült ki, hogy a főkapitányság kétmilliárdos elvonását miből „gazdálkodják ki”, mi a „felesleges kiadás”, mivel kell takarékoskodni, mire szabad költeni, és mire nem jut majd egy fillér sem. Sajtóértesülések szerint számítani lehet Ármós elmozdítására. A főkapitány még nem kapott céges papírt a felmentéséről. Nincs, aki cáfolja, vagy megerősítse, hivatalos választ sem a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon, sem az ORFK-n nem kap az érdeklődő. Ármós Sándor az MTI-nek azt nyilatkozta: egy rendőri vezetőt bármikor, indoklás nélkül fel lehet menteni; hogy megtörténik-e, azt majd az idő eldönti.

A rendőrségen rajta kívül más sem lehet sokkal bölcsebb az elöljáróinál. Pintér Sándor kérdőívét elutasítják. A korengedményes nyugdíj kézzel fogható előnyeit nem szívesen áldoznák föl, az egyelőre ismeretlen tartalmú karrier-ígérvényekért. Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDSZ) főtitkára szerint a felmérés „csak arra jó, hogy a rendőrök legitimálják, amit a kormány tervez”. Kétségbe vonják, hogy pár nap alatt össze lehet-e állítani egy kérdőívet, mert ha nem, akkor a minisztérium fiókjaiból előszedett papírokat osztottak szét, amelyet a szakszervezetek közreműködése és igényei nélkül készítettek. „Ha így van, lett volna idő, miért nem egyeztettek velünk?” – kérdezi Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szak­szer­vezetének főtitkára. A BRDSZ elvárta volna azt is, hogy a miniszterelnök is jelenjen meg az egyeztetésen: „ez garanciát jelentett volna arra, hogy talán sikerül előrelépni”.

Javasolják, ha kötelező kitölteni a felmérést, mindenki kérjen írásban parancsot, hogy utóbb akár kényszerítő körülményre is lehessen hivatkozni.

„Porhintés, parasztvakítás” – méltatlankodik Szima Judit, a Tettrekész Magyar Rendőr Szakszervezet főtitkára, aki elismeri, időnként „vehemensen fogalmaz”. Álságosnak és ellenőrizhetetlennek tartja a felmérést, kétségbe vonja hitelességét, nem tartja kizártnak, hogy egy-egy parancsnok, beosztottjai helyett, az elvárásoknak megfelelően töltse ki.

Az április 16-i megatüntetés előkészítése viszont vígan folyik. A demonstráció sikerét is megkérdőjelező Belügyminisztérium intézkedése, hogy egyenruhában tilos tüntetni, elsősorban az FRDSZ-nél vágta ki a biztosítékot, Kónya Péter tiltakozik ellene, mások alkotmányellenesnek tartják. Dávid Tibor, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkárhelyettese is tüntetéspárti, keményebb fellépésre buzdít, az egyezkedés olyan, „mintha a lókupec faggatná a vásárlót arról, hogy mivel kedvezzen neki”.

 

A média már előrevetítette: menesztik Ármós Sándor Pest megyei rendőrfőkapitányt megszorító intézkedéseket elrendelő körlevele miatt. A Vasárnapi Hírek lehetőséget kért a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságtól, hogy szombaton kaphasson választ a dandártábornoktól: valóban távozik-e posztjáról? Kérdé­seink­re a megyei főkapitány helyett az ORFK szóvivői irodája válaszolt. Így: „Nem volt indokolt a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság gazdasági szigorításokra vonatkozó intézkedése, így az ORFK döntött annak visszavonásáról. Az Országos Rendőr-fő­ka­pi­tány­ság gazdasági főigazgatója által, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság gazdálkodásával kapcsolatban elrendelt vizsgálat alapján fegyelmi eljárás indult az érintett, gazdálkodásért felelős vezetővel szemben.” Most már csak az a kérdés: ki számít érintettnek?

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!