Nem tétlenkednek a Saul fia alkotói azután sem, hogy a film a siker csúcsára ért. Több könyv is megjelenik és történelmi-emlékezeti program is indul a mű nyomán. Nemes Jeles László pedig már új filmjéhez kutatja a szereplőket.

 
 

A héten hazaértek Los Angelesből az Oscar-díjas Saul fia alkotói és egy budapesti moziban sajtótájékoztatót tartottak. Magukkal hozták a díjaikat is: az Oscar-szobrot, az Independent Spirit Awardot és Zányi Tamás hangmérnök elismerését is, amelyet az amerikai hangmérnökök szövetségétől kapott. Kiderült, az Oscar-díjat egy vitrinbe fogják tartani, ugyanis a rendező nem akarja mindennap nézegetni, mert hátráltatná a munkában.

Nemes Jeles László nem sok mindenre emlékszik a díjátadóról, azt mondta, „módosult tudatállapotban volt az agya” a különleges esemény miatt. Röhrig Géza, a film főszereplője viszont bevallotta, hogy amit eddig is sejtett, most beigazolódott: „az Oscar-gála az idiotizmus orvosi esete”. A színházteremben ugyanis nem lehet foghíjas a nézőtér, ezért mint anno a Lenin-mauzóleum előtt, sorban állnak az önkéntesek, hogy aki feláll, annak a helyére gyorsan leüljenek.

Röhrig azt is elmesélte, rengeteg üzenetet kapott az Oscar előtt és azóta is, úgy érezte, hogy 15 millió ember Sauljaként ült a díjátadón. Az érzést, amikor megnyerték a szobrot, Puskás Öcsi gólöröméhez hasonlította. Majd egy kívánságát is megosztotta: szeretné, ha még az ő életében lenne egy olyan miniszterelnök Magyarországon, aki már a rendszerváltás után született, aki a mi-ők retorikát abbahagyja, túllép a mostani acsarkodásokon, s elfogadja, hogy senki nem megy sehova, ugyanis egymásra vagyunk utalva ezen a 93 ezer négyzetkilométeren. (Az M1 híradójának tudósításából ez a mondat kimaradt.)

Nemes Jeles többször is beszélgetett Hollywoodban Steven Spielberggel, aki azt mondta, a Saul fia fontos film és nagyban hozzájárult a holokauszt kollektív emlékezetéhez.

A fiatal rendező elárulta, jobban érzi magát, hogy megnyerték a díjat, de ez – minden értelemben – egy „súlyos teher”. Kérdésre válaszolva úgy reagált, Rembrandtot kiállításon nézünk, nem a Google-ban, így filmet celluloidon kell nézni, annak van mágiája.

Az Oscar-díjas alkotás áprilisban DVD-n és BlueRayen is megjelenik, rengeteg extrával, például rendezői és operatőri kommentárral, különleges felvételekkel és a rendező Türelem című kisjátékfilmjével.

Könyvekké formálva

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár új programja a Saul gyermekei nevet viseli, fővédnöke Nemes Jeles László, koordinátora Vági Zoltán történész. Célja pedig a holokausztban meggyilkolt százezer magyar gyermek nevének összegyűjtése.

„A Saul fia sokat tett azért, hogy az Auschwitzban meggyilkolt halottak visszakerüljenek a nemzet emlékezetébe” – mondta Vági Zoltán.

Mindezt erősíti négy kötet, a Jelenkor kiadó gondozásában, amelyből egy már megjelent. A Túl a feketén – Levél Nemes Lászlóhoz, a Saul fia rendezőjéhez című esszélevelet Georges Didi-Huberman francia filozófus írta a rendezőnek, Forgách András fordította magyarra.

A Saul fia filmkönyv várhatóan júniusban, az Ünnepi Könyvhéten jelenik meg, tele exkluzív forgatási fotókkal és történetekkel.

Előkészületben van Vági Zoltán történész Saul gyermekei című kötete, amelynek középpontjában az 1944 nyarán történt magyar események állnak: a német és magyar hatóságok megdöntötték a deportálások Európa-rekordját. Két hónap alatt 430 ezer magyar zsidót hurcoltak Auschwitz-Birkenauba. A kötet az SS eredeti iratai és visszaemlékezések, valamint tanúvallomások ezrei alapján készül.

A Tekercsek a Sonderkommandóból szintén előkészületi fázisban van. A háború után a krematóriumok környékén elásott visszaemlékezések kerültek elő: a titkos jegyzeteket a Sonderkommando tagjai írták. Kiderülnek belőlük az SS-gyilkolások részletei, a halálgyár mindennapjai, az áldozatok utolsó szavai. Ezeket a dokumentumokat használták a forgatókönyv írásakor is, s eddig még nem voltak magyarul olvashatóak.

Ezen kívül áprilisban jelenik meg magyar nyelven Gideon Greif alapműve, a Könnyek nélkül sírtunk, a napokban pedig a boltokba került Váradi Júlia könyve, a Saul útja a gondolattól a világhírig címmel, amely a film alkotóival készített klubrádiós beszélgetésekből készült.


Világhírre válogatnak

Javában zajlik Nemes Jeles László második nagyjátékfilmjének, a Sunsetnek a castingja. 17–35 év közötti hölgyeket keresnek a filmben való szereplésre, egyetemeken, főiskolákon és nagyobb középiskolákban tartják a válogatásokat.

Az ELTE Bölcsészettudományi Karának egyik könyvtára is ilyen helyszín. Reggel még alig volt érdeklődő, de délelőtt már sor is kialakult időnként a helyiségben.

A fiatal lányok többsége alig húszéves, szégyenlősen nevetgélnek, vagy éppen megszeppenve álldogálnak, sokan nem is tudják pontosan, mire jelentkeznek. Többségük először van ilyen helyzetben. Nem úgy, mint Andi, a másodéves töri szakos egyetemista, aki gyakran jár castingokra, többször volt már statiszta színházban, filmben. Jól jön neki a zsebpénz, hogy ne a szüleinek kelljen megvenni a tankönyveket. Az új Nemes Jelesfilmről nem sokat tud, de az Oscar-díjas Saul fiát látta és nagyon megrendítette.

A válogatót ketten koordinálják: egyikük fotózza a jelentkezőket, másikuk segít kitölteni a táblát, amit az első fotón minden jelentkezőnek maga elé kell tartani – a későbbi beazonosítás miatt.

Nem kell mosolyogni, nem hátrány sem a szemüveg, sem a festett haj és a ruha sem számít, így a rövid instrukció. Van, aki a Corvinusról rohant át, belekalkulálva, hogy lekési a zh-t, de több olyan rajongó érkezik, akit az Oscar-díj csalogatott ide, abban reménykednek, talán itt lesz a rendező.

A Sunsethez öt-hat szereplőt keresnek ezen a módon. Az országszerte több száz helyszínen, valamint Erdélyben és a későbbiekben Felvidéken, Vajdaságban és Kárpátalján is zajló, hónapokon át tartó válogatókra amatőröket és színésznőket is egyaránt várnak.

A rendező titkos terve, hogy világhírű színésznővé tegyen egy fiatal magyar nőt. „Kezdetben voltak referenciáink, de elengedtük, inkább egy hangulatot, egy tekintetet keresünk, és nagyon sok az érdekes arc. A főszereplő egy 20 év körüli lány, ilyenből eleve nincs túl sok a színészek között, ezért döntöttünk az amatőröknek is szóló casting mellett, és persze Röhrig Géza felfedezése is erre inspirál minket” – mondta lapunknak Zabezsinszkij Éva, aki a szereplőket válogatja majd. A casting director szerint az amatőröknek is tud meggyőzően erős jelenléte lenni, elsősorban azoknak, akik valamilyen művészi pályán tevékenykednek. A lényeg, hogy a szerep és a karakter találkozzon.

A válogatás többlépcsős: a fotós és videós kör után a „szerencsésekre” monológ előadása, majd próbafelvételek várnak. Aztán pedig akár a világhír.

Röhrig Géza:
„Szeretném, hogy ne csak erre az egy pillanatra hozza össze a magyarokat ez a díj”  


Nemes Jeles László: 
„Ambíció kell, nem szabad elkényelmesedni, mindegyik film kihívás és mindegyiket másra tervezem. Jó emberekkel veszem körül magam, akik szólnának, ha ellustulok”

180 ezernél is többen látták már itthon a Saul fiát.
Országszerte 45 moziban adják (11 budapesti, 34 vidéki),
az Egyesült Államokban pedig több mint 170 kópiával vetítik és már Ausztráliában is játsszák.

Címkék: Saul fia

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!