Ha már túl vagyunk a turkálóból öltözködésen, lecseréltük az összes égőt energiatakarékosra, kizárólag akciós újságok alapján vásárolunk, nőnek a paradicsom-palántáink az ablakban, és magunk sütjük a kenyerünket, hogyan spórolhatunk még?
Feladtam a labdát a barátnőimnek, tudván, hogy egy okos háziasszony még mindig hihetetlen helyeken meg tud takarítani komoly összegeket. Az ötletek csak lassan kezdtek csordogálni. Bár még azok is mind spórolnak valamin, akiknek nem is feltétlen muszáj, valószínűleg a többségünk „túl jól él” ahhoz, hogy átérezze, mit kezdene a havi 47 ezer forintból, amiből Pintér Sándor és Zsiga Marcell szerint meg lehet élni. Valóban meg lehet, csak előtte be kell vásárolni úgy 80 ezerért…
Kisebb vita alakult ki abból, vajon érdemes-e még piacon vásárolni, lehet-e alkudva néhány forintot spórolni, és vajon tényleg jobb-e a minőség, mint a hipermarketekben – mert ugye, milyen lehet az a párizsi, ami olcsóbb, mint a kutyakaja. A hiperek saját márkás termékeinél érdemes figyelni a gyártót. Előfordul, hogy ugyanaz, mint a polcon lévő legdrágább terméké, csak más a csomagolás. Miközben lelkesen spórolunk, talán belefér néhány kisebb befektetés is. Ugyan előfordulhat, hogy a leértékelésen vett csizma legközelebb épp jövő júniusban lesz jó a gyerek lábára, de akkor is túl lehet adni rajta valamelyik internetes piactéren, garázsvásáron vagy börzén. Ezzel a módszerrel minden feleslegessé vált holmitól megszabadulhatunk, a kinőtt ruháktól a megunt nippekig, és talán még némi bevételre is szert tehet a család. Ha tíz szál macskabajuszt és egy kupac havat is el tudnak adni a Vaterán, nekünk is bármi sikerülhet.
Következő pontunk a háztartás átalakítása volt, amelyben dédanyáink praktikái is segítségünkre lehetnek. Mosáshoz, vagy akár a vécé fertőtlenítéséhez használhatunk a drága mosószerek és vegyszerek helyett szódabikarbónát, mely kilós kiszerelésben is kapható patikában vagy ökoboltban. Szódabikarbónából „saját márkás” dezodort is készíthetünk némi kókuszolaj hozzáadásával, ugyanígy szappant és testápolót is varázsolhatunk patikából beszerzett glicerinből és nátronlúgból. Avagy kipróbálhatjuk az Indiából érkező mosódiót, melyből 2-3 darab akár 5 mosásig is bírja. Még öblítőt sem kell használnunk, és a mosott ruhák puhák, illatosak lesznek. Illatbarátok pár csepp illóolajjal fokozhatják a hatást. A mosódiót fel lehet főzni vízzel, és a leve jó korpa elleni samponnak, kézmosónak, ecettel keverve ablakmosónak, de még a mosogatógépbe is. Állítólag a szúnyogokat is távol tartja. Takarításhoz, öblítéshez, mosogatáshoz is használhatjuk az ecetet, mely remek baktérium- és gombaölő, de viszi a vízkövet és a penészt is, valamint kiváltja a drága vízlágyítókat.
A legjobb fehérítő a nátrium-perkarbonát (mosószóda), melynek kilója mindössze pár száz forint, és pont ugyanazt tudja, mint az „oxigénes fehérítők”. Foltokra kiváló az olcsó marhaepe szappan, mely sokszor hatékonyabb is, mint a bolti folttisztítók. Kisgyermekesek a mosható pelenkával is komoly pénzt takaríthatnak meg, ráadásul a környezetet is kímélik.
Az igazi művészet az ingyenes dolgok felfedezésénél kezdődik. Séta közben a természetben vagy akár az utcán is felfedezhetünk termő gyümölcsfákat, melyekről – persze a tulajdonos engedélyével – szedhetünk egy kosárra valót. Erdei tisztásokon, tavasszal terem a finom medvehagyma, ügyesebbek gombászhatnak, vagy szedhetnek gyógynövényeket.
Sokat spórolhatunk a víz ügyes felhasználásával, ha például a mosógépből a vizet a kádba vezetjük, innen pedig elhasználjuk felmosáshoz, esetleg még vécéöblítéshez is. Kertes háznál pedig feltétlenül gyűjtsük az esővizet locsoláshoz.
Az internetet böngészve számos „ingyen elvihető” hirdetést is találhatunk, de küldhetünk ingyen SMS-t is, intézhetjük itt a számlabefizetéseket (megspórolva a fogyasztókra hárított postaköltséget), és kifoghatunk remek kuponakciókat is, melyekkel fél áron vagy ennél olcsóbban ehetünk, vásárolhatunk, szórakozhatunk. Ha már professzionális szintre képeztük magunkat spórolásban, a kikapcsolódásról nem kell teljesen lemondanunk. Csak vadászni kell az ingyenes programokat, és beíratni a gyereket a könyvtárba, 16 éves koráig az is ingyenes. Talán fel sem tűnik, hogy ő veszi ki Leslie L. Lawrence legújabb bestsellerét.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!