A svájci gátszakadás elsodorta a forintot, de a magyar bankrendszer állta a frankpánik hullámait. A svájci valuta erősödése a szerencsés időben bevezetett adósmentés miatt jobban fáj most Lengyelországban vagy Ausztriában, mint minálunk, de a hatások hosszú távúak, azokkal itthon nem csak a mostanság síelni indulóknak kell számolniuk.
"Alpesi lejtőn Európa" címmel Faragó József elemezte a csütörtöki svájci jegybanki döntés után kialakult helyzetet a Vasárnapi Hírek friss számában.
"Magyarországról nézve azt mondhatjuk: piszok szerencsénk volt. A kormány ugyanis egy egész parlamenti cikluson át totojázott a devizahiteles mentőcsomaggal. Alig pár héten múlt, hogy a nagyjából 3000 milliárd forintos lakáscélú devizahitel-állományt már nem érintette az árfolyamok elszabadulása" - írja egyebek mellett az elemzésben.
"Nem mindenkinek rossz a gyengébb forint, amin veszít a devizahiteles, a forintbetétes, a külföldre utazó – és persze a fizetés és a nyugdíj is kevesebbet ér. Jól járnak ellenben a külföldön dolgozók, az exportőr vállalkozók és a külföldieket fogadó szállodák. De a legjobban most mégis azok a honfitársaink örülhetnek, akik svájci frankban veszik fel az osztalékukat. Állítólag a kormány közelinek tartott, több tízmilliárdos osztalékot termelő, homályos hátterű energiakereskedő cég, a MET tiszta véletlenül pont ilyen" - olvasható a cikkben.
Az elemzés a január 18-i Vasárnapi Hírekben olvasható.
---------------------
Szavazás
Ha előfizethető lenne vasárnap reggeli kézbesítéssel a Vasárnapi Hírek, Ön előfizetne rá?