Súlyosan ellentétes az ország nemzetközi jogi kötelezettségeivel és a magyar szabályozással az Országgyűlésnek kedden benyújtott határőrizeti eljárás szigorításával kapcsolatos törvénymódosító csomag – állítja az Amnesty International (AI). Eszerint a tranzitzónában elhelyezett menedékkérők kizárólag Szerbia vagy Horvátország felé hagyhatnák el a területet egy kiléptető kapunk keresztül, így lényegében őrizetben lennének kérelmük jogerős elbírálásáig.
Az AI szerint az egyéni mérlegelés nélkül elrendelt fogva tartás jogszerűtlen, ráadásul semmilyen bírói fórum nem vizsgálhatja felül, így a független bírói kontrollt is teljesen kiiktatja a kormány. A jogvédők tapasztalatai szerint a konténertáborokban a sokat szenvedett, traumatizált menekülők zsúfolt, rossz körülmények közé vannak zárva, ami tovább ront a helyzetükön.
Ráadásul a javaslat kiveszi a gyermekvédelmi ellátórendszerből a 14–18 éves, kísérő nélküli kiskorúakat, és megengedi, hogy őket is bezárják a konténerekbe.
Magyarországon mindez egészen addig így lenne, amíg a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet a kormány fenntartja.
Ugyanakkor az emberi jogvédő szervezet álláspontja, hogy valójában nincs bevándorlási válsághelyzet, és az országba érkező kevés menedékkérő ellátása a már rendelkezésre álló befogadó állomásokon is megoldható lenne. Január közepe óta naponta öt embert engednek be a hatóságok a tranzitzónákba, a rendőrségi adatok szerint az év első hónapjában több mint háromezer esetben tartóztattak fel vagy küldtek vissza menekülteket és migránsokat a határzár közvetlen közeléből, jogellenesen. A februári adatok szerint alig négyszáz menedékkérő van Magyarországon, így a kormány az AI szerint csak arra használja a bevándorlás okozta válsághelyzet e heti meghosszabbítását, hogy félelmet keltsen az állampolgárokban.
(Összeállításunk az európai menekülthelyzetről a február 18-án megjelent Vasárnapi Hírek 12-13. oldalán, "Gulag helyett" címmel.)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!