Csak egy kattintás, és az interneten elérhető Magyarország bűnözési térképe – ezt ígéri az otthonterkep.hu. Az itt található adatok forrása a police.hu. A 2013 márciusa és 2014 februárja közötti időszakban regisztrált eseteket dolgozták fel különböző kategóriák szerint. Igaz, egyelőre csak 44 vidéki várost és a főváros kerületeit láthatjuk. Összeállításunk nem csupán a rangsorokat közli – igyekeztünk utánajárni az okoknak is.

 
 
 

Halvány narancsszíntől a bordópirosig különböző színek jelzik Magyarország térképén, hogy ha az autófeltöréseket és -lopásokat, a lakásbetöréseket vagy a személy ellen elkövetett bűneseteket, illetve ha ezeket egybevetve nézzük, melyik nagyváros mennyire fertőzött. A felkerült 44 település és a főváros esetében akár azt is megnézhetjük, utcánként hány bűneset történt az említett időszakban.

Eszerint Siófok a bűnözéssel leginkább fertőzött magyar nagyváros, itt történt a legtöbb bűncselekmény ezer lakosra vetítve, több mint 78 eset. A legnagyobb balatoni településen több mint 1900 bűncselekményt regisztráltak tavaly március és idén február között. Siófokon a kiemelkedő turizmus miatt nyaranta megsokszorozódik a településen élők száma, így nem is csoda, hogy a jellemzően a lopásokra specializálódott bűnözők egyik legfontosabb bázisa. Ugyanez a mutató a budapesti agglomerációhoz tartozó Piliscsabán alig haladja meg a 8 esetet ezerlakosonként. Viszont ha idevesszük Budapestet is, akkor az abszolút győztes a VI. kerület lett: majd’ 190 bűneset jut ezer főre. Egyébként a fővárosi átlag valamivel több mint 50.

Fővárosi látlelet
A budapesti kerületek közül összességében a belvárosi kerületekben történik a legtöbb bűncselekmény. Nemigen lepődünk meg, hiszen hétköznap és hétvégén is ezen a területen sűrűsödik a nappali és az éjszakai élet, illetve a legtöbb turista is leginkább ezekben a városrészekben fordul meg. A listát a VI. kerület vezeti az V. és a VIII. kerület előtt. A legkevesebb bűncselekményt Pest külső részein, a XVI., a XVII. és a XVIII. kerületben regisztrálta a rendőrség. A legkevesebb és legtöbb bűncselekménnyel regisztrált kerületek között több mint százszoros a különbség!

Lába kelt a kapunak
A megyei jogú városok közül Szolnok vezeti a „bűnös listát”, itt csaknem 38 bűneset jut ezer lakosra, kétszer annyi, mint mondjuk Veszprémben. Az Otthontérkép a városokra koncentrál, de a környező, elöregedő falvakban sokszor még veszélyesebb az élet. Akad, ahol a verekedés és más erőszakos bűncselekmények mindennaposak. Az sem ritka, ha a ráccsal és riasztóval védett ház kapujának kél lába reggelre, ahogy az egy Szolnok melletti településen is megtörtént…

Ennél árnyaltabb a kép!
A betörések száma önmagában nem ad képet arról, hogy milyen érzés az adott környéken élni, a számok csalókák lehetnek – véli az ügyben nyilatkozó miskolci bűnügyi szakértő. A viszonylag jómódúak lakta utcákban magasabb lehet a betörések száma, ám a szegényebbek lakta részeken a garázdaság gyakoribb. Ráadásul egy-egy esetnek számít az, ha egy családi ház komoly értékeit elviszik, vagy ha néhány kerti szerszámot lovasítanak meg egy hétvégi házból. Miskolc az Otthontérkép számításai szerint „bűnfertőzöttségben” az ötödik helyen áll, így a biztonságot tekintve nem tartozik a legvonzóbb célpontok közé.

Hol vannak nagyobb veszélyben az autók?
Magyarországon tavaly összesen 4600 kocsit loptak el és több mint 8 ezret törtek fel. Budapesten körülbelül 25-30 százalékkal több autót törnek fel, mint ahányat ellopnak; a helyzet vidéken is teljesen hasonló. A rendőrség országos átlagban az esetek hat százalékában találja meg a tettest, Budapesten mindössze három százalékban. Csupán annak örülhetünk, hogy az autólopások száma jelentősen csökkent az elmúlt két évben.
Az otthonterkep.hu-t böngészve kiderül, hogy Budapest a legveszélyesebb, ezen belül is a Fővám tér, ahol egy év alatt nyolcvanegy autót törtek fel vagy loptak el. Arrafelé rengeteg a turista, sokan egész napra ott hagyják autójukat. Hasonlóan rosszak a statisztikai adatok a lakótelepek és a nagyáruházak parkolóiban.
Az előbbi veszélye, hogy szorosan egymáshoz épített házak között, esetleg fák árnyékában állnak az autók, a tulajdonosok többsége nem ismeri egymást, vagyis zavartalanul lehet elkötni – az utóbbiakban pedig a kifinomultabb technikákat alkalmazó bűnözők rádiófrekvenciás zavaróval gátolják meg az autó bezárását a távirányítóval, amit a gyanútlan tulajdonos nem vesz észre; később hiába a kamera, a felvételen csak annyi látszik, hogy valaki odasétál egy autóhoz és kivesz egy csomagot. A tömegközlekedési csomópontok környékén is sok a kocsifeltörés és -lopás, hiszen pontosan tudható, mikor érkezik és távozik a tulajdonosok többsége, így elegendő idő áll a bűnözők rendelkezésére. A térképen az is látszik, a vidéki nagyvárosokban sem érezhetik biztonságban magukat a kocsitulajdonosok. Az északkeleti országrész tűnik a legveszélyesebbnek, bár Veszprém és Székesfehérvár is kipiroslik a szürkeségből.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!