Az Oszama bin Laden elleni akciót Leon Panetta, a CIA igazgatója, William McRaven, a JSOC parancsnoka és John O. Brenann, a Fehér Ház terrorelhárítási tanácsadója irányította.
Willam McRaven tengernagy, aki az amerikai katonaság 4000 fős elit és titkos alakulatát, a Különleges Műveletek Egyesített Parancsnokságát (Joint Special Operations Command vagy JSOC) irányítja, 1977-ben végzett a Texasi Egyetemen újságírás szakon, de már ekkor is tartalékos tengerészgyalogos tiszt volt. „Nem gondoltuk volna egy kommunikációs tisztről, hogy végül egy speciális alakulatot fog irányítani” – nyilatkozta Bobby Inman, a CIA volt igazgatóhelyettese. Úgy tűnik, McRaven mégis jól választott. 35 éves pályafutása alatt – többek közt – részt vett az 1991-es Sivatagi Vihar hadműveletben is. Navy Seal csapatparancsnokból az egész alakulat vezető posztjáig vitte. Az Oszama bin Laden elleni támadást McRaven irányította közvetlenül Afganisztánból. A CIA-főnök Panetta azt az utasítást adta McRaven tengernagynak, hogy menjenek és kapják el bin Ladent. „Ha nincs ott, akkor húzzatok el a pokolba” – hangzott az ukáz. McRaven fáradozásaiért cserébe a Különleges Erők Parancsnokságának (U.S. Special Operations Command vagy SOCOM, ennek egyik egysége az abbottabadi akciót kivitelező JSOC) 57 ezer emberét fogja irányítani.
Az írást sem hanyagolta el, 1996-ban Spec Ops („Különlegesen hadműveletek”) címmel jelentett meg könyvet, amelyben egy sikeres akció jellemzőit így határozta meg: egyszerűség, biztonság, gyakorlás, meglepetés, gyorsaság és célorientáltság.
Az olasz származású (neve kenyérkét jelent) republikánus egy demokrata szenátor jogi képviselőjeként kezdte politikusi pályafutását. Az 1970-es években többször is megválasztották kongresszusi képviselőnek, de igazán csak Bill Clinton idején lódult meg a karrierje: a Fehér Ház költségvetési bizottságának volt az elnöke, és kabinetfőnökként is dolgozott Clinton mellett. Obama nevezte ki a CIA igazgatójává 2009-ben, de a hírszerzés vezető székét hamarosan a védelmi miniszteri posztra cseréli. Több amerikai egyetem professzora.
O. Brennan – akinek a szülei ír bevándorlók voltak – egy buszról látta meg a CIA hirdetését, hogy ügynököket keresnek. Úgy gondolta, politológiai és arab nyelvi tanulmányait a lehető legjobban akkor tudná kamatoztatni, ha az állam szolgálatába állna. 25 évig dolgozott a titkosszolgálatnak Közel-Kelet- szakértőként, állomásozott Szaúd-Arábiában és vezette a Nemzeti Terrorelhárítási Központot is. 2005-ben váltott, elemzőként dolgozott a magánszférában, majd Obama elnök kérésére tért vissza a kormányhoz. Kritizálta a szervezet Bush alatti tevékenységét, így nem választották meg a CIA igazgatójának, ezért lett a Fehér Ház terrorelhárítási tanácsadója. Idén júliusban távozik a posztról.
Jog az ölésre
License to kill, vagyis engedély az ölésre - eddig csak James Bond-filmekben láthattuk, hogy vannak titkosügynökök, akik rendelkeznek ilyen mentességgel. De vajon volt-e joga a Navy Seals Team 6 kommandójának meggyilkolnia Oszama bin Ladent? Az eredetileg Gerald Ford elnök által kiadott, majd Ronald Reagan elnök által megerősített rendelet szerint az amerikai kormány alkalmazásában álló vagy nevében cselekvő személyek nem követhetnek el gyilkosságot. Ugyanakkor amerikai jogi szakértők szerint ez nem alkalmazható konfliktushelyzetekre. A rendelkezésen Clinton és Bush elnökök is enyhítettek, Olyan jogi vélemények is napvilágot láttak, miszerint terroristák célzott meggyilkolása nem törvénytelen. Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő a VH-nak elmondta, csakis a titkosszolgálat jogosult ilyen célzott akciók kivitelezésére, más kormányzati szervnek nincsen „felhatalmazása, hogy öljön” és a CIA emberei is minden egyes esetben csak az elnök jóváhagyása után léphetnek. – Az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elégedettségét fejezte ki a történtekkel kapcsolatban, ami nemzetközi jogilag is megerősíti az akciót - mondta lapunknak a szakértő.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!