Összertartás, ami elválaszt. - „Az uniós csatlakozás 10. évfordulójának tiszteletére népviseletbe öltöztetjük a Pisilő kisfiút, népzenei aláfestéssel kóstolót adunk az étel- és italkülönlegességekből, kézműves foglalkozást tartunk és bemutatjuk a főbb turisztikai célpontokat” – a szombat délutáni programra szóló meghívót nem a magyar EU-hoz akkreditált állandó képviselet és brüsszeli nagykövetség küldte, hanem a szlovák.
A magyar kollégák sem a diplomáciai kirendeltség honlapján, sem pedig haladó szellemű Facebook-oldalukon nem találták érdemesnek az évfordulót arra, hogy megemlítsék.
A Balassi Intézet sem szervezett ünnepi programot, pedig rendszerint színvonalas ötletekkel népszerűsítik Magyarországot. Az, hogy a brüsszeli magyar diplomaták gyakorlatilag úgy tesznek, mintha semmi nem történt volna, végül is nem meglepő. Mindez összhangban áll a kormány Európa-politikájával, amely óriásplakátokon követel több tiszteletet a magyaroknak Brüsszeltől, és a tagság egyetlen előnyének azt tartja, hogy sikerült 7000 milliárd forintnyi fejlesztési pénzt legombolni a gaz gyarmatosítókról.
Ehhez képest meghökkentő Martonyi János külügyminiszter cseh, szlovák, lengyel és német kollégáival közös, „Ami összeköt bennünket” című levele. Tíz évvel ezelőtt a visegrádi négyek országai azt ünnepelhették, hogy a hidegháború sem tudta véglegesen szétszakítani Európát – áll az írásban. Pozitív hangvételét csak az Ukrajna iránt érzett aggodalom töri meg, és olyan előnyökre is felhívja a figyelmet, amelyekről nálunk keveset hallani: áruk, személyek, szolgáltatások és a tőke szabad mozgása, európai normák és értékek, sikeresen kezelt pénzügyi válság, közös energiapolitika.
Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy mindazt, amit a brüsszeli magyar diplomaták és a kulturális intézet tevékenységéről – vagyis annak hiányáról – írtunk, áll a cseh kollégákra is. A csehek ugyanis híresen euroszkeptikusok. S míg a magyarok háromnegyede még mindig pozitív dolognak tartja az EU-tagságot, a Magyar Nemzeti Bank Antall József konferenciatermébe mégis azt az egykori cseh elnököt hívják meg „ünnepi” konferenciára, aki hosszú hónapokon át gátolta, hogy a Lisszaboni Szerződés életbe lépjen. Václav Klaus előadásának címe: „Érdemes-e megünnepelni a 10 éves EU-tagságot?”
A lengyel külügyminisztérium mindeközben csíkos-színes tízessel díszített jelentést tett közzé az évfordulóról, a társadalmat kampány keretében tájékoztatják. A lengyel miniszterelnök és a külügyminiszter a YouTube-on beszélget az előnyökről, és olyan infografikákat mutatnak, ahol a lengyel földműves kis traktorával pénzkötegeket vontat eprek és répák között. „Az ország tízéves EU-tagsága alatt a GDP meredeken, 48,7 százalékkal emelkedett. 2008 és 2013, a globális pénzügyi válság legnehezebb éveiben is 20 százalékkal bővült a gazdaság, ami az EU legjobb eredménye. Ez azt mutatja, hogy az ország jól élt a történelmi lehetőséggel.” Ünnepeljük hát őket.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!