Sok ezer ember várakozik Kairó központjában, a Tahír téren nem törődve sem a kijárási tilalommal, sem a felvonult tankokkal – látszott az Al-Dzsazíra televízió élő közvetítéséből. Bár Hoszni Mubarak elnök bejelentette, új kormányfőt és alelnököt nevezett ki, a tüntetők dühe nem csillapodott: az államfő távozását követelték.
„Tűnj el, Hoszni, te, a fiad és a korrupt pártotok menjen!” – foglalta össze röviden egy graffiti a követeléseket. Egyes források szerint a hatóságok belelőttek a tömegbe, legalább egy ember meghalt, és néhányan megsebesültek. Több egyiptomi városban – többek között Alexandriában, Raffaban és Szuezben – is folytatódtak megmozdulások. Az eddigi adatok szerint legkevesebb 50 – más források szerint már 75 – ember vesztette életét a hat napja tartó összecsapásokban, és több mint kétezren megsebesültek. A BBC értesülései szerint előfordult, hogy a rendőrök szándékosan a tüntetők arcára lőttek.
Az újonnan kinevezett miniszterelnök, Ahmed Safík korábban a légierő parancsnoka volt, és kormányfői kinevezése előtt a polgári repülés minisztere volt. Az új alelnök, Omár Szulejmán ezelőtt a hírszerzés főnöke volt.
Ezalatt Kairó utcáin a hírek szerint fosztogatók jelentek meg. Fegyveres rablók bukkantak fel a város egyik leggazdagabb negyedében. A szemtanúk beszámolói szerint a lakók védtelenek a betörőkkel szemben, akik mindent visznek, ami mozdítható. Az összecsapások nyomán a fosztogatók bejutottak az Egyiptomi Nemzeti Múzeumba is. Rengeteg műkincset elvittek, és legalább két múmiát és számos szobrot, domborművet elpusztítottak, azóta a helyi lakosság és a katonaság védelmezi az épületet. A tüntetők és a katonaság viszonya elég zavaros, ugyanis a The New York Times szerint a katonák nem akarnak erőteljesen fellépni a tüntetők ellen, mivel nem hivatásosak, hanem sorkatonai szolgálatot teljesítenek, és alapvetően a néppel értenek egyet. Az elemzők szerint a katonaságon múlhat a felkelés sorsa. Elképzelhető, hogy a Tunéziában történtekhez hasonlóan a katonák nem lesznek hajlandóak a tüntetőkre lőni. Az is lehetséges, hogy a katonaság beavatkozása miatt távozhat Mubarak elnök. De a legvalószínűbbnek mégis az látszik, hogy az új kormány kinevezésével – amelyben az alelnök a titkosszolgálat korábbi vezetője, Omár Szulejmán, akinek nagy befolyása van a hadseregre – Mubaraknak sikerül még tovább hatalomban maradnia.
A kiutat a jelek szerint egyelőre senki sem látja, a kormánypárti politikusok a televízióban zavargásokról és fosztogatásokról beszéltek, míg a tüntetők és ellenzékiek keveslik a Mubarak által bejelentett kormányváltást, az ő távozását követelik. Erre szólította fel őt a Muzulmán Testvériség vezetője is. A külföldi vélemények is megoszlanak, az arab világban Szaúd-Arábia és a palesztin államfő biztosították az elnököt támogatásukról, míg Tunéziában és Jemenben szolidaritási tüntetések voltak, Irán és az al-Kaida is a Mubarak ellen fellépőket támogatta. Az európai országok elsősorban az erőszak és a vérontás elkerülésére szólítanak fel. Az események nyomán az olaj ára meredeken emelkedik.
Az egyiptomi ellenzék legjelentősebb alakjának – és a legesélyesebb elnökjelöltnek – Mohamed El-Baredeit tekintik. El-Baredei jogot végzett, diplomataként kezdte a pályafutását, több neves egyetemen is tanított. 1997-ben nevezték ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség élére. Az atomenergia katonai célú felhasználásának megakadályozásáért hozott erőfeszítéseiért 2005-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki. Eddig Bécsben élt, csütörtökön tért haza, hogy segítse a felkelést.
Ellenzéki csoportok
Április 6-a Ifjúsági Mozgalom
A tüntetések fő szervezőereje. A Facebookot és a Twittert használja, hogy irányíthassa és hirdethesse erőfeszítéseit.
Nemzeti Tömörülés a Változásért (NAC)
Az ellenzéki csoportok ernyőszervezete Mohamed el-Baredei vezetésével.
Muszlim Testvériség
A legnagyobb és legjobban szervezett csoport, a Parlamentben
a képviselői helyek egyötödével rendelkeznek. Tagjait kedd éjjel begyűjtötte a rendőrség.
Vafd Párt
Nem vett részt a kezdeti tüntetésekben, a fiatalok mégis támogatják, mert segíti őket.
Al Ghad Párt
Részt vett a tüntetésekben.
Egyiptom adatai
Terület: 1 millió km2
Népesség: 80,5 millió fő
Egy főre eső GDP: 6200 $
Szegénység aránya: 22%*
Analfabéták aránya: 28,4%
Várható élettartam: 72,4 év
* Becsült adat a Világbank szegénységértelmezése alapján
(napi 2 dollárnál kevesebb jövedelem)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!