Franciaország a terroristák 17 áldozatára emlékezik: a hétvégén országszerte felvonulásokat, megemlékezéseket tartanak. A ma 15 órakor, Párizsban induló meneten a francia politikai elit mellett az európai vezetők is részt vesznek, hogy jelezzék, szolidárisak egymással a terrorizmus elleni harcban, abban az egész kontinensnek részt kell vennie. Angela Merkel német kancellár és David Cameron brit miniszterelnök mellett, spanyol és olasz kollégáikon kívül, Orbán Viktor is Párizsban menetel majd.

A sétát a francia republikanizmus jegyében szervezték, melynek lényege, hogy nem számít, ki milyen politikai vagy vallási csoporthoz tartozik. Vannak, akik attól tartanak, hogy a rendkívüli biztonsági intézkedések, (újabb ezer katonát vezényeltek Párizsba) dacára a terroristák kihasználják a tömeg adta lehetőséget, és újabb merényletet hajtanak végre. Az muszlim közösség mérsékelt tagjai, akik „szintén Charlie”-nak érzik magukat, sem mernek majd vélhetően csatlakozni, mert attól tartanak, hogy bosszúból megtámadják őket.

Az eseményre nem hívták meg a szélsőjobboldali, iszlámellenes Nemzeti Frontot, amelyik igyekszik hasznot húzni a történtekből. A párt májusban az európai parlamenti választásokon a voksok 25 százalékát szerezte, és a mostani terrorakciók nyomán jelentősen nőni kezdett a támogatottságuk. Vélhetően nemcsak Hollande francia államfőnek, hanem más országok vezetőinek, akár Cameron brit, akár Merkel német kormányfőnek is számolnia kell hasonló, erősödő szélsőjobboldali, nacionalista kihívással.

A megemlékezéseket beárnyékolja, hogy lapunk zártakor a rendőrség még nagy erőkkel kereste a negyedik terroristát, Hayat Boumeddiene-t, aki a kóser élelmiszerüzletben túszokat ejtő és meggyilkoló Amédy Coulibaly felesége. A hatóságok szerint a 27 éves nő veszélyes, fegyver van nála. Ennek ellentmondó hírek is megjelentek, miszerint a nő már január elején Törökországon át Szíriába utazott. Az biztos, hogy az afrikai származású Coulibaly az ő autóját használta, mielőtt lelőtt egy rendőrnőt.

Péntek délután egyébként egy időben végeztek a kommandósok és a rendőrök Chérif és Saïd al-Kouachival, akik szerdán tizenkét embert gyilkoltak meg a Charlie Hebdo szerkesztőségében, majd megszöktek. 88 ezer rendőr, csendőr és katona kereste a testvérpárt, akik menekülés közben kiraboltak egy benzinkutat, majd elraboltak egy autót, végül a Párizs környéki Dammartin-en-Goële egy kis nyomdájában kerestek menedéket. Az épületben két férfi volt. Egyiküknek sikerült az ebédlőben a mosogató alatt elrejtőznie. Másikukat egy ideig fogva tartották, majd elengedték a terroristák, akik rakétavetőt, két Kalasnyikovot, két automata pisztolyt és füstgránátokat tartottak maguknál. Ezzel egy időben törtek be a rendőrök a párizsi kóser élelmiszerüzletbe, hogy kiszabadítsák a túszokat. Végeztek a túszejtővel.

Ellentmondásos információk vannak arról, hogy hány embert lőtt le a terrorista és hányan haltak meg a szabadítás során. A hatóságok szerint a két pisztollyal, egy Kalasnyikovval és legalább tizenöt kézigránáttal felszerelkezett Coulibaly már a merénylet elején megölt négy embert, másik tizenötöt pedig fogva tartott. A francia kommandósok négy órával később a terroristát likvidálták, és az akciónak nem volt több áldozata. De olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a férfi csak két személlyel végzett, és a másik két túsz a kommandósok beavatkozása során vesztette életét. Azt is tisztázni kell majd, hogy Hayat részt vett-e a túszejtésben vagy sem. Közvetlenül az akció után kiszivárgott hírek szerint a nő el tudott menekülni a túszszabadítást követő kavarodásban, de egy nappal később már olyan hírek jelentek meg, hogy nem is volt az üzletben.

Aggodalomra ad okot, hogy a francia rendőrfőkapitány, Jean-Marc Falcone kijelentette: „továbbra is merényletektől tartunk, még ha nincsenek is pontos információink”. Az is nehezíti a hatóságok helyzetét, hogy egyre több kritika éri a titkosszolgálatot, amiért nem léptek fel időben az iszlamistákkal szemben. A miniszterelnök, Manuel Valls is elismerte, hogy „vannak hibák azon emberek megfigyelési és kiszűrési rendszerében, akikről feltételezhető, hogy merényletet követnek el”. Ugyanakkor az AFP-nek adott nyilatkozatában egy magas rangú titkosszolgálati vezető arra figyelmeztetett, hogy több mint négyszeresére, 40 ezerre kellene bővíteni az állományukat ahhoz, hogy az összes terrorgyanús személyt állandóan megfigyelhessék. Ugyanakkor kérdés, ha a titkosszolgálatok számára ismert terroristák rajta voltak az amerikai beutazási tilalmi listán is, hogyan működhettek ilyen szabadon. Egy, a haláluk után a BFM tv-csatorna által közölt interjúban Cherif Kouachi elismerte, hogy az instrukciókat és a merénylethez szükséges forrásokat a jemeni al-Kaidától kapták, míg Coulibaly az ISIS-től. Francia források két okot is említenek a hibák lehetséges forrásaként: az egyik a titkosszolgálatok átszervezésének gondjai, a másik az Asszaddal való szakítás, addig minden használható információ a szír titkosszolgálattól jött.

----------------

Kik voltak?


Chérif al-Kouachi
1982-ben született Párizsban algériai bevándorlók gyermekeként. Szüleik halála után nevelőintézetbe került testvérével, Saïddal. Felnőttként a pizzafutárkodás mellett kisebb lopásokból és drogterjesztésből próbált megélni Párizsban. Rapsztár szeretett volna lenni, váltogatta a barátnőit. 2004-ben teljes fordulatot vett az élete: találkozott egy iszlám radikális csoport vezetőjével, aki rávette, menjen Irakba az amerikaiak ellen harcolni. Az egyik párizsi parkban folyó kiképzésről tudomást szereztek a francia hatóságok, 2005-ben letartóztatták. Három évet ült előzetesben, így a börtönbüntetését már nem kellett letöltenie. 2010-ben ismét a rendőrség látókörébe került. Kiderült, hogy Chérif dzsihádista dokumentumokat és videókat tárolt a gépén, illetve gyakran látogatott szélsőséges honlapokat. De nem tudták rábizonyítani, hogy részt vett volna abban a sikertelen akcióban, melynek keretében Smaïn Aït Ali Belkacemet, az 1995-ös párizsi robbantót meg akarták szöktetnia börtönből.
Saïd al-Kouachi
Chérif két évvel idősebb bátyja sokkal nyugodtabb életet élt Reimsben feleségével és két gyerekével. 2010-ben őt is meggyanúsították azzal, hogy segédkezett a párizsi robbantó szöktetési kísérletében, de ellene sem tudtak vádat emelni. A feltételezések szerint azonban egy évvel később Jemenbe ment, ahol profi kiképzést kapott az al-Kaidától. Hazatérve valószínűleg ő készítette fel öccsét a Charlie Hebdo elleni merényletre.
Amédy Coulibaly és Hayat Boumeddiene

A párizsi kóser boltban túszokat ejtő 32 éves Coulibalyt 2010-ban elítélték abban az ügyben, amelyben a Kouachi testvérek ellen is nyomoztak. A feltehetően elefántcsontparti szülőktől származó férfinak ekkor már elég terjedelmes priusza volt: 17 éves korától kezdve többször is bíróság elé került kábítószer-terjesztés, kisebb-nagyobb lopások és egy bankfiók kifosztása miatt. 2014 májusában szabadult. 2009-ben az iszlám előírásoknak megfelelően feleségül vette Hayat Boumeddiene-t, de polgári esküvőt nem tartottak. A nő négy éven át várta a börtönben ülő párját, és tartotta a kapcsolatot a férfi ismerőseivel.

 

Felkészül: Anglia!
Nemcsak a francia, a brit titkosszolgálatok is fokozott készültségben vannak. Andrew Parker, a brit titkosszolgálat igazgatója szerint az al-Kaida hasonló terrorcselekményt tervez az Egyesült Királyság területén, mint amilyen a héten történt Párizsban. Az MI5 vezetője állítja, egyre növekszik a magányos farkasoknak számító terroristák által indított, véletlenszerűnek tűnő „egyszerű, de halálos” tervek száma. Az igazgató elmondta: tudomásuk van arról, hogy jelenleg 600 olyan dzsihadista tartózkodik az országban, aki Szíriából érkezett. Az utóbbi hónapokban három tervet sikerült megakadályozniuk, de szerinte elkerülhetetlen, hogy az egyik egyszer sikerrel járjon. A párizsi események óta megerősítették a brit kikötők védelmét és London központi vasútállomásánál fegyveres rendőrök járőröznek. „Habár mi és kollégáink mindent megteszünk, azt is tudjuk, hogy nem állíthatunk meg mindent” – mondta Parker.

 

A jemeni al-Kaida
„Nem lesztek biztonságban, míg Allah, a Prófétája és a hívei ellen küzdötök” – fenyegette meg Franciaországot az Arab-félsziget al-Kaidája egy videoüzenetben. A felvételen szereplő Harit al-Nadhari, a szervezet egyik vallási-jogi vezetője hősöknek nevezve a Kouachi testvéreket, ezzel igazolva állításukat, miszerint a terrorcsoport nevében követték el a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni merényletet. A szervezet legerősebb szárnyának tartott csoport 2009-ben alakult meg, a jemeni és a szaúdi al-Kaidák egyesülésével. A fúzió jól sikerült: a jemeniek vitték a pénzt és a tudást, míg a szaúdiak embert adtak. Első közös akciójukkal a szaúdi belügyminiszter ellen követtek el merényletet, majd decemberben egy nigériai férfi az ő megbízásukból próbált meg felrobbantani egy Amszterdamból Detroitba tartó repülőgépet. Az arab tavaszt követő felfordulásban Jemen jelentős része felett átvették az irányítást, és csak 2012-ben sikerült őket visszaszorítani. Jelenleg mindennaposak Jemenben az általuk elkövetett robbantások. Parancsnokukat, Nasszer Abdul Karim al-Vujasit az amerikai hírszerzés információi szerint nemrég nevezte ki helyettesének az al-Kaida első számú vezetője, Ajman al-Zavahíri. Szakértők szerint ez szimbolikus üzenet: az al-Kaida Afganisztán helyett az Arab-félszigetre fordít még több figyelmet.

 

A közvélemény előtt eddig titkolta Jeannette Bougrab konzervatív politikus és Stéphane Charbonnier, a Charlie Hebdo szerdán elhunyt főszerkesztő-igazgatója, hogy egy párt alkotnak. Arra, hogy a baloldali karikatúralap vezetője és a Nicolas Sarkozy elnöksége idején ifjúsági ügyekért felelős államtitkár egy párt alkotnak, csak a merénylet után derült fény, mikor a Jeannette egy francia televíziónak nyilatkozott arról, élettársa már egy ideje sejtette, meg fogják ölni.

 

Tegnap nyilvánosságra került az a hangfelvétel, melyet a rendőrség és a francia RTL készített Coulibalynak a túszokkal folytatott beszélgetéséről. A férfi felhívta az apját, de elfelejtette letenni a telefont, így le tudták hallgatni. „El akarják magukkal hitetni, hogy a muszlimok mind terroristák. Én Franciaországban születtem. Ha nem támadnának máshol, nem lennék itt” – próbálta megindokolni, miért lövöldözött az üzletben. „Maguk választották meg a kormányt, aki soha nem titkolta, hogy be fog avatkozni Maliban vagy másutt. Először is. Másodszor is, maguk pénzelik őket. Adóval meg mindennel.” Az egyik túsz erre megjegyezte, hogy kötelesek adózni. Erre Coulibaly úgy reagált, hogy „Mi? Nem vagyunk kötelesek. Én se fizetek.” Majd arról beszélt, hogy nem hagyják békén a muszlim embereket, és ezért a „szemet szemért”- elvnek megfelelően meg kell fizetniük. Monológjában az Iszlám Állam propagandájára jellemző fordulatokat használt, és Oszama bin Ladent is idézte.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!