VH: – Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) azért nem támogatja a VOSZ népszavazási kezdeményezését, mert „pártpolitikai jellegű lépésektől távol tartja magát”. Ebből az következik, hogy a VOSZ „pártpolitizál”.
Dávid Ferenc: – Szó nincs erről! Nem kokettálunk politikai pártokkal, csak az Alaptörvényben biztosított jogainkkal élünk, erre nem lehet politikai gúnyát ráhúzni. A VOSZ nem ellenzéki vagy kormánypárti szervezet, minden kormányt bíráltunk, ha olyat tett, ami ellentétes a vállalkozók és a munkaadók érdekeivel. Markánsan kiállunk a véleményünkért, mert a sorsunkról a megkérdezésünk nélkül döntöttek, ráadásul rosszul. A jogszabályokat betartva tiltakozunk, de ez nem megy némán. Az OKSZ főtitkárának hivatalos levelet írtam, amit ő nyilvánosságra hozott, nem mintha titkos lett volna, de azért nem sportszerű a honlapjukon való közzététele, a válasz pedig még kevésbé. Talán jobb is így, legalább tisztázódott, hogy ki mit gondol a következetes érdekvédelemről.
– Egyszer már visszadobta a népszavazási kérelmükről szóló kérdésüket az Nemzeti Választási Bizottság. Hogy állnak most a kérdésgyártással?
– Remekül. A Ligával együtt és két munkaadói szövetség (Családi Vállalkozások Országos Egyesülete, Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége) támogatásával adtunk be február végén egy újabb kérdést, ezúttal a vasárnapi munkavégzés tilalmának megszüntetését célozva, ez a Kúriánál van, és 90 napjuk van az elbírálásra. Ha visszadobják, van B tervünk. Aláírásgyűjtésbe a Kúria döntése után kezdünk.
– Mit látnak: lesznek fehér foltok, ellátatlan részek az országban?
– Lesznek olyan területek, ahol az alapvető élelmiszereket nem lehet majd megvásárolni. Jól mutatja a helyzet abszurditását, hogy nem tudok konkrét településeket vagy számokat mondani, fogalmam sincs, hány embert érint az esetleges áruellátás hiánya, az elbocsájtások száma viszont akár több tízezres is lehet. Nagy a felháborodás és a tanácstalanság mindenhol. Rengeteg kérdés nem tisztázott, az érintettek sem tudják, mi lesz például a pótlékokkal, amely jelenleg úgy néz ki, hogy egy világörökségi részen lévő kiskereskedelmi egység minden vasárnap nyitva lehet és 50 százalékos pótlékot kell fizetnie a dolgozóknak, egy nem ilyen kivételes helyen lévő üzlet viszont csak 5 vasárnap lehet nyitva és 100 százalékos pótlékot kell fizetnie a munkavállalóknak. De nonszensz a „kis boltok” helyzete is, nekik jogászuk sincs, most kaptak észbe: egyik nap az asszony, másnap a férj dolgozik, és egyáltalán hogy lehet bizonyítani a rokonsági fokot sógor, anyós, unokahúg stb. esetében? Mi lesz nyáron a Balatonnál? Bezár? És mi van az online kereskedelemmel? A budapesti éjjel-nappaliknál is botrány lesz, társadalmi igény, hogy működjenek ilyen üzletek. Ezekről mind nem szól egyértelműen a törvény. Az egész felháborító és irracionális. Ami biztos: a magyar gazdaságot és a társadalmat is negatívan érinti.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!