Tízezrek fejezik ki nemtetszésüket azokon a közösségi oldalakon, amelyek a kormány aktuális intézkedései ellen tiltakoznak. A Facebookon fellelhető civil kezdeményezésekhez egyre többen csatlakoznak. Eddig 52 ezren(!) tiltakoztak a felsőoktatási törvény módosítása miatt, 25 ezren pedig az MR2 Petőfi rádió megszüntetése ellen.

Az Alkotmánybíróság jogainak csorbítása ellen tiltakozó csoportokhoz több mint 10 ezren csatlakoztak. A nyugdíjpénztári reformok is nagy felindulást váltottak ki az internetező közösségből: mintegy 8 ezren csatlakoztak az „El a kezekkel a nyugdíj-megtakarításoktól!” kezdeményezéshez. Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász szabadon engedéséért 3600 felhasználó kattintott, és 2500-an hirdetik, hogy Alföldi Róbert maradjon a Nemzeti Színház igazgatója. A rasszizmust, antiszemitizmust, diszkriminációt elítélő szerveződésnek 6 ezer támogatója van.

Jelentős azon kezdeményezések száma, amelyek a humor fegyverével adnak hangot tiltakozásuknak. A „Mondjunk le az augusztus 20-i tűzijátékról az árvízkárosultak javára” című kezdeményezés hatására jelent meg a „Mondjunk le Schmitt Pálról az árvízkárosultak javára” csoport, amely pillanatok alatt 10 ezer patrónusra talált. A humoros végéről közelít az a tömörülés is, amelyik célként tűzte ki, hogy a profilképként beállított piros almának több rajongót szerez, mint amennyi Orbán Viktornak van. Ezt a poént 42 ezren értékelték.

A virtuális kezdeményezések sok esetben fizikai testet is öltenek: ilyen volt az Alföldi Róbertet támogató ellendemonstráció, továbbá az egyetemisták december elejei fáklyás felvonulása az Alkotmánybíróság jogkörének csonkítása ellen. Hasonló tüntetés zajlik ma délután két órától „Az én pénzem, az én nyugdíjam, az én jövőm!” címmel a nyugdíjcélú megtakarítások védelmében.

Összehasonlításként: ugyanezen az internetes portálon a magyarországi Greenpeace környezetvédő szervezetnek mindössze 3500, az ország egyik legkedveltebb zenészének, Lovasi Andrásnak 3 ezer, Puskás Öcsinek pedig 2500 támogatója van.

 Világszerte tüntetnek az előzetesben ülő Geréb Ágnes szülésznő szabadon bocsátásáért és az otthonszülés legalizálásáért. Szombaton Washingtonban a Kossuth-ház előtt fejezték ki szolidaritásukat az egybegyűltek. Vasárnap New Yorkban a magyar konzulátus épületénél vonulnak fel és raknak le egy fehér virágot Geréb Ágnes külföldi támogatói. Az eseményen részt vesz Barbara Katz Rothman, híres szociológiaprofesszor is. Egy másik, Spanyolországból (!) induló kezdeményezés arra buzdítja a szülési hely szabad választását tisztelőket és Geréb támogatóit, hogy december 20-án, az orvosnő születésnapján helyezzenek el egy virágot és egy jelképes ajándékot a városuk magyar nagykövetsége előtt. A szülésznő kiszabadítását célzó tüntetést terveznek még decemberre a Berlinben élő magyarok is, és mindazok, akik támogatják a szabad szülést. Úgy tudjuk, a berliniek egy szülészeti klinika előtt vonulnak majd fel.

Ezeket a rendezvényeket elsősorban a Facebook internetes közösségi portálon hirdetik, ahol egyfajta Geréb-kultusz uralkodik. A „Free Geréb Ágnes” (Szabadítsuk ki Geréb Ágnest!) mozgalmaknak már több mint 10 ezer támogatója van, magyarok és külföldiek egyaránt.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!