Az Egyesült Államok nem értesítette előre a pakisztáni politikai, katonai vezetést és hírszerzést az Oszama bin Laden elleni akcióról. Megvolt az oka rá: semmit sem akartak kockáztatni. Mert hogy évek óta gyanítják, Pakisztán, amely Washington szövetségese, menedéket biztosít az afgán táliboknak és az al-Kaida vezéreinek.
2010 júliusában a Guardian, a New York Times és a Spiegel egy időben tette közzé a WikiLeaks leleplező weboldal által kiszivárogtatott afgán hadműveleti jelentéseket, amelyek csak a gyanút erősítették. Alább részletet közlünk a Guardian WikiLeaks-könyvéből, amely a közeljövőben magyarul is megjelenik a Geopen kiadó gondozásában.
...Amíg az európai média a polgári lakosok szenvedéseire összpontosított, addig a New York Times inkább stratégiai szempontból közelítette meg a háborút. Kivételes érdeklődéssel tanulmányozták a hadműveleti naplókban fellelhető nagyszámú – és gyakran meglepő – bizonyítékot arról, hogyan akadályozza Pakisztán a tálibok megfékezésére tett amerikai erőfeszítéseket. Ismétlődtek az összecsapásokról vagy hírszerző jelentésekről készült részletes bejegyzések, amelyekben a pakisztáni titkosszolgálat, az ISI (Inter-Services Intelligence – a pakisztáni Haderőnemközi Hírszerzés), gonosztevőként tűnt fel, mert csak saját érdekeit tartva szem előtt, titokban támogatta a tálibokat.
Az Obama-adminisztráció tudta, hogy az újságok már felfedezték ezt az információt, és viszonylag okosan reagált. Arra használta ki a helyzetet, hogy üzenjen. Miután a hadi naplókat vasárnap este, greenwichi idő szerint 22 órakor jelentették meg, a Fehér Ház egyik szóvivője, „Gondolatok a WikiLeaksről” téma megjelöléssel, e-mailen feljegyzést küldött jó néhány újság washingtoni tudósítójának, azzal, hogy nem megjelentetésre szánja. Hozzácsatoltak néhány, magas rangú kormánytisztviselőktől származó, használható idézetet is: az illetők aggódtak az ISI szerepe és az afgán szélsőségesek menedékhelyei miatt. – Ezt már nem lehet visszaszívni – mondta egy vezető kormánytisztviselő a New York Timesnak. – Ez most már a valóság. Bizonyos tekintetben megkönnyíti a dolgunk, hogy azt mondhassuk a pakisztániaknak, segíteniük kell nekünk. Egy szóvivő pedig kijelentette: – Az erőszakos szélsőséges csoportoknak biztosított pakisztáni búvóhelyek elfogadhatatlan fenyegetést jelentenek az Egyesült Államoknak, Afganisztánnak és a pakisztáni népnek…
Ezekben a dokumentumokban Irán és Pakisztán hírszerző szolgálatai lázadást szítanak. Pakisztán Haderőnemközi Hírszerzése a háború egyes, leghírhedtebb parancsnokaihoz kötődik. Az ISI állítólag ezer motorbiciklit küldött Dzsalaluddin Hakkani hadúrnak, hogy öngyilkos merényleteket hajtsanak végre velük Khost és Logar (afgán) tartományokban, és úgy tűnik, elképesztően széles skálán mozgó összeesküvések részese, kezdve a Hamid Karzai afgán államfő elleni gyilkossági kísérlettől a nyugati csapatok sörutánpótlásának megmérgezéséig. Ezek a jelentések azonban nem ellenőrizhetőek, és elképzelhető, hogy az afgán hírszerzés által útjára indított hamis információtömeg részét képezik. Ám a Fehér Ház tegnapi válasza azokra az állításokra, hogy a pakisztáni hadsereg ennyire különlegesen kapcsolódik a szélsőségesekhez, egyértelművé tette, hogy a status quo elfogadhatatlan…
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!