Aki a kávét cukorral issza, az most egyszerre két rossz hírrel is szembesülhet: Brazília egyes területein a rendkívüli, ötven éve nem tapasztalt aszály a kávébabültetvényekre és a cukornádtermelésre is rossz hatással van. A világ cukortermelése három éve folyamatosan nőtt, azonban most először csökkent. Ráadásul a cukorexportban második helyen álló Thaiföldön politikai csatározások zajlanak, s a bizonytalan helyzet szintén negatívan hat az édes alapélelmiszerre.

Az amerikai árutőzsdén jegyzett cukor ára 15 százalékkal emelkedett az elmúlt két hónapban, jelenleg 17,16 dollárcenten jegyzik, ám további áremelkedés várható, év végéig még 10-15 százalékkal nőhet a nádcukor ára.

Külföldön már érezhető a drágulás, nálunk még nem, de mi sem örülhetünk sokáig, ugyanis a szükséges cukormennyiség kétharmadát importálnunk kell, tehát a hazai cukorár nagymértékben függ a világpiacitól. A kristálycukor kilója itthon 238 forint volt februárban, akkor még nem érződött az áremelkedés. Magyarországon 1990-ben évente 600 ezer tonna cukrot állítottak elő, de az Európai Unióhoz való csatlakozás után a termelés évi 105 ezer tonnára csökkent, amit jelenleg a kaposvári gyár állít elő.

600 ezer tonnával kevesebb cukrot termelt a 2013 szeptemberében zárult szezonban az Európai Unió, mint egy évvel korábban, így 16 millió tonna volt a cukortermésünk.

A legnagyobb cukortermelők
tavalyi hozama:

- Brazília: 38,8 millió tonna
- India: 22,5 millió tonna
- Kína: 14,8 millió tonna

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!