ÉVFORDULÓ
Vasárnap van a kulturális sokszínűség világnapja, az UNESCO kezdeményezésére 2002 óta ünnep.
Nálunk is. Ez valami olyasmit jelent, együtt örülünk annak, hogy mennyire sokfélék vagyunk, hogy mennyi érték rejlik ebben a különbözőségben, hogy milyen jó, hogy nyitunk mások felé, mások pedig nyitnak mifelénk. S hogy ebben a multikulturális párbeszédben új, a kultúrák egymás mellett élését és egymásra hatását éljenző friss gondolatok születnek. Nálunk is. És bár momentán innen, ebből az országból nézve kissé utópisztikusnak tűnik mindez, adjon reményt egy másik, szintén erre a napra eső évforduló, miszerint éppen 38 évvel ezelőtt, 1979. május 21-én Elton John kulturális sokként betört a szovjet poppiacra, és első nyugati sztárként fellépett a Szovjetunióban…
KIMOZDULUNK
Floralia
A római tavaszünnepen fiatal virágkötők római stílusú kompozícióikkal díszítik fel a múzeumot és a régészeti parkot, újraéled néhány római katona, gladiátor, germán és kelta harcos, lesz Hadrianus hasonmásverseny, és még egy igazi ókori rejtélyről is lehull a lepel.
Aquincum, május 20-21.
Menekült fotóművészek
Érdemes lesz villamosozni a körúton május második felében, hiszen a nemzetközi Journeys Festival International és a Trafó közös kezdeményezésére menekült művészek fotóiból „nyílik” szó szerint utazókiállítás a 4-6-os villamosokon. A járművek oldalán az iraki Jamal Jameel és a görög Nikos Papadopolous fényképeit láthatjuk.
Május 30-ig a 4-6-os vonalán közlekedő
villamosokon.
LÁTNI KELL!
Arany János soha nem látott arcaival hirdeti magát a Petőfi Irodalmi Múzeum hétfőn délelőtt nyíló emlékkiállítása, ami már csak abból a szempontból is érdekes, hogy ember nincs a Földön, aki bármelyik arcát is látta volna személyesen a költőóriásnak. Van jó néhány festmény, szobor vagy fotó, melyek alapján él bennünk egy hitelesnek vélt kép: Petőfi rajza, Barabás Miklós metszetei, festményei, sőt egy barnára öregedett fotó is, melyen már őszen, bottal, kalappal a kezében feszít, nem sokkal a halála előtt, de azokat az „arcokat”, amelyekről a PIM-tárlat regél, így egyben egészen biztosan nem látta még senki. „Ki és mi vagy, hogy így tűzokádó gyanánt, Tenger mélységéből egyszerre bukkansz ki?” – kérdezte Arany Jánostól Petőfi 1847-ban, amikor elolvasta a Toldit. A rejtvény azóta is nyitott feladvány: a jegyző, a hivatalnok, a tanár fegyelmezett szerepei mögül ki-kilép az érzékeny, önmarcangoló, labilis lírikus; a sziporkázó ötletekkel és „nyughatatlan vándorösztönnel” megvert vagy megáldott kísérletező zseni; és egy hol rejtőzködő, hol szokatlanul nyílt, közvetlen humorú világfi. A kiállításon a virtualitás és a 3D-technika segítségével beléphetünk Arany életébe, a műveibe, láthatjuk őt gyermekként, olvashatjuk legelső, hatéves kori zsengéjét, és meghallgathatunk nem egy általa komponált dalt is, persze újrahangszerelve. Petőfi Irodalmi Múzeum, Önarckép álarcokban.
Emlékkiállítás Arany János születésének 200. évfordulójára
FOTELBÓL
Pszichothriller a műfaji megjelölése, de igazából amolyan élvezeti lélektani dráma Giuseppe Tornatore Puszta formalitás című opusa, melyben Gerard Depardieu (a nagy író) és Roman Polanski (az íróért rajongó rendőrkapitány) óvatoskodnak egymásnak egy végül több értelmezési lehetőséget felkínáló bűnügy képzeletbeli tatamiján. Izgalmasan szép, feszülten lassú – már-már tökéletes.
Puszta formalitás, olasz–francia pszichothriller,
1994, 106 perc
Rendező: Giuseppe Tornatore, Cinemax, május
21., 11.20
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!