„Ha az igazságszolgáltatást irányíthatnám, akkor már mind börtönben lenne” – fogalmazott péntek reggeli házi rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök a Buda-Cashnél történt csalássorozat elkövetőiről. S bár hangsúlyozta, hogy a kormány nem irányíthatja az igazságszolgáltatást, ezt akár úgy is lehet értelmezni, hogy titkoltan gyakorol nyomást az igazságszolgáltatásra.
Azt is mondta, hogy sürgősen körül kell nézni az összes brókercégnél, mindent ellenőrizni kell, és „ki kell takarítani ezt az istállót”. A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyelete már le is csapott egy újabb brókercégre, négy embert őrizetbe is vettek sikkasztás gyanúja miatt – miközben a Hungária Értékpapír Zrt. tavaly nem is kötött a magyar piacon, tavalyelőtt pedig csupán a forgalom egészen elenyésző töredékét képviselte. Vagyis: akárhonnan nézzük, itt bizony folyik a hangulatkeltés is. A piaci bizalmat őrli fel az államhatalom, csak hogy palástolja a Buda-Cash-ügyben játszott amatőr szerepét.
Egy brókercsődöt ugyanis nem úgy vezényelnek – például – Londonban, ahogy azt Budapesten láthattuk. Az még hagyján, hogy nem mentek ki a Buda-Cash-irodába a pénteki zárásra, így hétvégén nagyban mehetett az iratrendezés. De a szigetországi felügyelők azt sem gondolják magukról, hogy minden tőzsdei ügylethez értenének, ezért nem csak rendőröket visznek magukkal, de a négy nagy (Big Four) nemzetközi könyvvizsgáló cég egyikétől az adott piacot jól ismerő szakértői csapatot is. Hogy ne fordulhasson elő, ami most Magyarországon megtörtént: a Magyar Nemzeti Bank „szakértője” ügyféltájékoztatás közben összekeverte az azonnali és a határidős piacot. Nyilván sosem kötött még ilyen ügyleteket.
A kisbefektetők azóta sem tudják, hogy sírjanak vagy nevessenek a bakin. És nem elszigetelt esetről van szó, mert az is feltűnő volt, hogy a magyar felügyeletnél csak napok múltán ébredtek rá: anélkül függesztették fel a Buda-Cash kereskedési jogait, hogy a nyitott pozíciók lezárásáról intézkedtek volna. Mindezek fényében a Hungáriához kiküldött felügyeleti biztostól sem várhatunk túl sokat.
Nálunk sajnos annyira mindenható és mindentudó Állam bácsi, hogy sosem ismerné be nekünk – gyermeki sorban tartott állampolgároknak –: néhány speciális területen azért mégiscsak jól jönne, ha piaci mankókra támaszkodhatna. Ezért talán sosem tudjuk meg, mi is történt a Buda-Cashnél. Nem életszerű, hogy egy kőkorszaki szemléletű, nemzeti horizontú és legfeljebb európai jogosítványokkal rendelkező magyar hatóság felgöngyölítsen egy szövevényes csalást az egész világot átszövő piachálózaton. Amit jobbára csak a történelem valaha volt legnagyobb kaszinójaként emlegetnek. Ez az ágazat szippantja fel a legjobb egyetemek matematikusait, közgazdászait, jogászait, informatikusait. Esélytelennek tűnik tehát a Matolcsy-csapat esetlen parkett-tánca.
Lehet, nem is céljuk a győzelem. Okkal tarthatnak tőle, hogy ha tényleg meghúzzák a szálakat, a saját korábbi hanyagságuk is felfeslik. Attól, hogy a felügyelet már nem önálló, hanem az MNB része, most is ugyanaz a szervezet vizsgálódik, mint amelyik az elmúlt évtized ellenőrzéseit végezte. Esetleg az sem fontos, hogy miként tőzsdézték el, ha valóban ez történt, az érintett egészségpénztárak, önkormányzatok és alapítványok pénzét. Talán annál jobb, minél kiszolgáltatottabbak. Minél inkább rászorulnak a kormányzati köldökzsinórra.
A bizalom megingott. És a nulla közelébe szorított kamatokkal a betétjeikből kirázott emberek eddig is csak a magyar állampapírokat vásárolták. Biztos, ami biztos alapon. Eztán meg végképp nem sanszos, hogy a piacra merészkedjenek.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!