Nem ússzuk meg idén sem a parlagfű-szezont. A szélsőséges időjárás kevés dolognak kedvezett, de a parlagfű átcsúszott a rostán, zöldül, és ontja magából a polleneket.
Már lassan két hete szívhatjuk a miniatűr tüsszögtetőt úton-útfélen, de az igazi szenvedés csak most kezdődik. Bár a júliusi kánikula egy időre megrendszabályozta a kártékony növényt, az esős napoknak köszönhetően jelentős mennyiségű parlagfű kapott erőre, és szórta szerteszét pollenjeit. Jobb, ha felkészülünk a nehéz időszakra, és kifosztjuk a drogériák papírzsebkendő-készleteit. Nem árt azonban valamilyen egyéb módszer után nézni, ami a tüneteket is enyhíti – van, aki a homeopátiára esküszik, más a parlagfüvet legelő kecske tejét issza, de a legtöbben talán az orvos utasításait követik, és „rendes” gyógyszerekkel enyhítik a tüneteket (ez egyébként nem olcsó mulatság, havonta akár 2-3 ezer forintot is költhetünk ezekre a szerekre).
A kutyaharapást szőrivel elvet követők pedig parlagfüvet majszolnak, ez azonban csak erős idegzetűeknek ajánlott (szintén a homeopátia elve alapján).
A problémát nem lehet elbagatellizálni. Több mint 2 millió embert érint hazánkban a parlagfű-allergia. Az ő életüket megkeserítő növényt bizony, irtani kéne. Ez azonban gyakran többszöri felszólításra sem történik meg, pedig akár több millió forintos büntetéssel is sújthatják azt, aki elmulasztja eltávolítani földjéről a kártékony növényt. Ehhez azonban megfelelő ellenőrzés is kellene, a Vidékfejlesztési Minisztériumnál viszont hangsúlyozták: az államnak nem az a feladata, hogy minden egyes tő parlagfüvet állami eszközökkel irtson ki, az ugyanis a földhasználók saját felelőssége, hogy az általuk gondozott területen kiirtsák a parlagfüvet. Ráadásul az embereket érő kár mellett a parlagfű számlájára írhatók más problémák is. Évente ugyanis körülbelül évi 120-200 milliárd forintnyi a parlagfű miatti gazdasági veszteség Magyarországon, legalábbis Oláh Lajos, a parlament fenntartható fejlődés bizottságának szocialista alelnöke szerint. Ez pedig nem kis összeg. Ha összevetjük azzal, hogy évente nagyjából 2-300 millió forintnyi bírságot rónak ki azokra, akik elmulasztják kiirtani a náluk tenyésző parlagfüvet, a különbség magáért beszél. Idén az egyetlen esélyünk a megmenekülésre a kánikula lehet. A tűző nap legalább kiszárítaná a töveket – ha már a „gondos” gazdák elmulasztották kitépni őket a földből.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!