Szimpátiatüntetést rendeztek Szaúd-Arábiában a líbiai kormányellenes erők mellett pénteken – derült ki a német dpa hírügynökség jelentéséből. A fővárosban, Rijádban már előző nap szórólapokat osztogattak, ami arra szólította fel az embereket, hogy csatlakozzanak a Dzseddai Ifjúság a Változásért békés felvonulásához.

„Szolidaritásunkat fejezzük ki a líbiai néppel, akik Moamer Kadhafi elnyomó és igazságtalan rendszere ellen küzdenek” – írta a felhívás. „Nem mondunk le a békés tüntetés jogáról” – hangsúlyozták a fiatal ellenzékiek.

A dzseddai megmozdulás két okból is figyelemre méltó – véli a Stratfor amerikai elemzőintézet. Egyrészt az ország a világ legnagyobb Brant típusú kőolajexportőre, így egy kisebb felfordulás is hatalmas áremelkedést okozhatna a világpiacon. Másrészt, a tüntetések teljesen idegenek a szaú­di társadalmi-politikai hagyományoktól. Így nem várható az egyiptomihoz vagy a tunéziaihoz hasonló tömegmegmozdulás, a szaúdi vezetésnek mégis ügyelnie kell arra, nehogy átterjedjen a szomszédos Bahreinben és Jemenben zajló felfordulás a királyságra. Ezért újabb 11 milliárd dolláros jóléti intézkedéscsomagot jelentettek be.

A szaúdi monarchia sok szempontból különbözik a többi közel-keleti államtól. A királyi család házasságok révén az összes törzzsel rokonságban van, ezért nem alkotnak az átlagembertől elkülönülő elitet, ráadásul a többség és a vezetés is szunnita, így hatalmuk rendkívül stabil. Ezt erősíti az olajbevételekből származó jólét, és az, hogy nincsenek éles társadalmi-kulturális ellentétek a szaúdiak között. De gyengítheti a szaúdi család pozícióit, hogy a régióban szinte összes államában a demokratikus átalakulást sürgetik. Arról sem szabad elfelejtkezni, hogy Irán egyre több szövetségest szerez: Irak és Libanon után – úgy tűnik – Bahrein is csatlakozik a síita táborhoz. Abdullah király már 2009-ben reformokat vezette be: egy nőt nevezett ki oktatási miniszternek, átalakította a legfelsőbb bíróságot és a jogi-vallási vezetők, az Ulemák Tanácsát. Az elemzők szerint ezen az úton kell az idős királynak és majdani utódjának is haladnia, hogy megőrizhesse a kőolajtermelő ország stabilitását egy olyan világban, ahol az energiahordózók jelentősége még tovább nő.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!