Európában elrejtett atombombáról vallott az al-Kaida terrorhálózat egyik vezetője a WikiLeaks portál által megszerzett és több világlapnak kiszivárogtatott titkos dokumentumok szerint.
Nagy-Britanniában a Daily Telegraph és a Guardian, az Egyesült Államokban a New York Times is részletes kivonatot közölt a bizalmas amerikai iratokból. Összesen 759 titkos jegyzőkönyvről van szó, amelyek a Guantánamón kihallgatott foglyok tekintélyes részének vallomásait összegzi.
A WikiLeaks legújabb „dobása” olyan információcsokor, amelyből egy hír különösen kiemelkedik: az al-Kaida egyik parancsnokának állítása szerint a terrorhálózat elrejtett egy atombombát Európában (ennek időpontja, valamint a helyszín nem szerepel a dokumentumban) és a szerkezetet az erre a célra létrehozott „alvó ügynökcsoport” abban az esetben robbantotta volna fel, ha az al-Kaida vezetőjét elfogják vagy megölik. (A jegyzőkönyvek tanúsága szerint az amerikai hatóságok korábban már más forrásokból tudták, hogy az al-Kaida számos kísérletet tett nukleáris alapanyagok ellopására vagy megvásárlására.) Arra, hogy e szervezetnek kifejezett nukleáris csapásmérő képessége lehet, egyértelmű utalást tett a WikiLeaks-iratok szerint Chálid Sejk Mohammed, a terrorhálózat műveleti parancsnoka, aki a guantánamói őrizetesek egyike. Az amerikaiak őt tartják a 2001. szeptember 11-i merényletsorozat fő kitervelőjének, és ő az egyik dokumentum szerint kihallgatásakor azt mondta, hogy az al-Kaida „a nukleáris pokol tüzét” zúdítja Európára vezére elfogása vagy meggyilkolása esetén. (Úgy tűnik, 2001-ben Oszama bin Laden tényleg igen közel volt ahhoz, hogy fogságba kerüljön. Az őrizetesek vallomása szerint alig néhány nappal a szövetséges erők érkezése előtt menekült el az afganisztáni Tora Bora hegységben levő rejtekhelyéről. Az al-Kaida vezérét utoljára 2003 tavaszán látták, Bin Laden ekkor – több kihallgatott hasonló beszámolója szerint – pakisztáni területen találkozott más terrorista vezetőkkel.)
A nukleáris terrorizmus veszélyével az atomkorszak hajnala, Hirosima és Nagaszaki óta tisztában van az államok közössége. Az amerikai szakkönyvek jelenlegi meghatározása szerint e kategóriába tartozik atomfegyverek megszerzése vagy gyártása; ún. „piszkos bomba” előállítása, amely hagyományos robbanás útján szór szét sugárzó anyagot; atomreaktor megtámadása vagy üzemelésének megzavarása; végül pedig atomfegyverrel rendelkező tengeralattjáró, repülőeszköz vagy szárazföldi támaszpont elleni támadás. Barack Obama elnök félreérthetetlenül leszögezte az ENSZ BT-ben elmondott első beszédében, hogy ezen belül mit tart a nukleáris terrorizmus legnagyobb fenyegetésének. „Ez a legnagyobb biztonsági veszély: egyetlenegy nukleáris fegyver, felrobbanása esetén – legyen az New Yorkban vagy Moszkvában, Tokióban, Pekingben, Londonban vagy Párizsban – emberek százezreit ölné meg… Továbbá ez destabilizálná biztonságunkat, gazdaságunkat és egész életformánkat.”
Az amerikai tudósokat és mérnököket kezdettől fogva foglalkoztatta az, hogy miként lehet megakadályozni terrorcsoportok hozzájutását kiváltképp a kisméretű eszközökhöz (utóbbiakra vonatkozó szakzsargon: „aktatáska a-bomba”). Egy eredetileg titkos szenátusi meghallgatáson beszélgetésre került sor Millikon szenátor és Oppenheimer professzor, a bomba atyja között. „Vannak aknafelderítő eszközeink, amelyek meglehetősen hatásosak, kíváncsi lennék, létezik-e valami hasonló atombombák esetében, ami ugyanúgy gyalogosan haladva hasonló információt ad az embernek?” Válasz: „Ha ön szerződtetne engem Washington pincéinek bejárására, azt megállapítandó, van-e ott atombomba, azt hiszem, legfontosabb fegyverem egy csavarhúzó lenne, amellyel kinyithatom azt, amelyik zárva van és így benézhetek. Csak elsétálni előtte egy kis eszközzel, ez nem adná meg a szükséges információt.” A felderítő technika azóta sokat fejlődött, de hasonlóképpen a pusztító eszközök miniatürizálása is, és a titkosság falán csak néha nyílt rés. Az elmúlt években bizonytalanságot keltett az, hogy államok sora birtokol ilyen eszközt, vagy legalábbis ott áll a küszöbön. A londoni Times sohasem cáfolta arról szóló 2009-es hírét, hogy a múltban három különböző támadóakciót terveztek pakisztáni létesítményekkel szemben terroristák, akik így akartak bombanyersanyagot szerezni. A közlést a West Point Katonai Akadémia kiadványa is megerősítette, és ezután látott napvilágot a tavalyi hír: az USA fegyveres erői felkészültek arra, hogy adott esetben megakadályozzák a nyolcvan darabra becsült pakisztáni robbanótöltet idegen kézbe kerülését. A Voice of America pedig tavaly megerősítette, hogy egy Indiana állambeli kiképzőközpontban rendszeresen szimulálják katonaorvosi gyakorlatokon azt az esetet, amikor az USA egy városában „kis nukleáris eszköz” robban.
Enyhítettek Bradley Manning, a WikiLeaksnek katonai titkokat átadó amerikai katona fogva tartási körülményein. Manning közlegényt, akit több mint 720 ezer dokumentum kiszivárogtatásával vádolnak, április 20-án szállították át egy kansasi katonai börtönbe, ahol egy magánzárkában kellett napi 23 órát eltöltenie. A magány mentális és pszichikai problémákat okozott nála, ezért a hatóságok úgy döntöttek, hogy egy másik cellába helyezik át a katonát, amely egy olyan közös helyiségbe nyílik, ahol tíz másik előzetes letartóztatásban lévő fogollyal is érintkezhet. Itt naponta fogadhat látogatókat, korlátlan számú e-mailt küldhet és kaphat, és legalább három óra szabadideje lesz, amit a könyvtárban vagy az udvaron tölthet el.
David Petraeus vezérezredest, az afganisztáni nemzetközi erők főparancsnokát nevezte ki Barack Obama a CIA új igazgatójává. A Központi Hírszerző Ügynökség eddigi vezetője, Leon Panetta pedig a nyugdíjba vonuló Robert Gatest váltja majd a védelmi minisztérium élén. A Pentagonból Gates csak júliusban távozik, addig még a Szenátusnak is jóvá kell hagynia az elnök döntését.
Egyes guantánamói vallomások szerint az arab terrorszervezet merénylettervet dolgozott ki a brit főváros mellett a Heathrow, a világ legforgalmasabb nemzetközi repülőtere ellen: ehhez megpróbálták beszervezni az ottani földi személyzet egyes tagjait is. Amerikai nagyvárosok középületeinek légkondicionáló rendszereibe pedig ciángáz bejuttatását tervezték, lakóházakban pedig gázrobbanást akartak előidézni.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!