„Hazánkban a 2009-es 1448-ról tavaly 1811-re nőtt a regisztrált új tuberkulózisos betegek száma” – nyilatkozta lapunknak dr. Szabó Nóra, a Mycrobakteriológiai Referencia Laboratórium elnöke. Világszerte a legnagyobb problémát azonban a tbc-gyógyszerek iránti rezisztens, azaz ellenálló fajtája jelenti.
A rezisztencia fokozódásával a terápiás lehetőség egyre szűkül, végül a beteg kezelhetetlenné válik. „Hazánkban az úgynevezett multidrogra, azaz két alapvető szerre rezisztens betegek száma nem növekszik, de a környező országokban, Ukrajnában és Romániában regisztrált nagyszámú megbetegedés miatt számolnunk kell a fertőzések növekedésével” – tájékoztatott dr. Szabó Nóra. Hozzátette: a rezisztencia kialakulásának a helytelen kezelés, valamint a beteg együttműködésének hiánya az oka.
„A tbc kezelése több szer kombinációjával történik, a beteg gyakran azonban nehezen látja be, hogy a tünetek megszűnésének ellenére hónapokon keresztül kell szednie a gyógyszereket a teljes gyógyuláshoz. Ez a rendszertelen, vagy az előírásnak nem megfelelő terápia vezet a rezisztencia kialakulásához” – magyarázta a doktornő. A tbc-s beteg fél év alatt meggyógyítható, ha gyógyszerérzékeny baktériummal fertőződött meg, a multidrogrezisztens beteg kezelése viszont évekig tarthat, a terápia drága, és súlyos mellékhatásokkal jár, sőt gyakran eredménytelen. A fertőző beteg pedig tovább terjeszti a kórt. Ameddig a beteg fertőző, kórházban kezelik, majd a lakhely szerinti területileg illetékes tüdőgondozó folytatja a gondozást. „Előfordul, hogy a páciens kikerül a gondozó látóköréből. Az adatvédelmi jogszabály 2011-es módosításával a fertőző tbc-s betegek országos körözése megoldódott, és egy új rendelet megszületésével az együttműködésre képtelen beteg kényszerkezelése is lehetővé válik” – nyilatkozta dr. Szabó Nóra.
Az ÁNTSZ azokban a megyékben, régiókban rendeli el a 30 év felettiek kötelező tüdőszűrését, ahol százezer lakosból több mint 25 betegszik meg évente, vagy kiugróan magas az új megbetegedések száma. A szűrővizsgálat alól mentesülnek azok, akik egy éven belül ilyen vizsgálaton igazoltan részt vettek, vagy a tüdőgondozó intézetben gyógykezelés alatt állnak. Az érintetteket levélben értesítik majd.
Nincs még járvány
Hét százalékkal nőtt az influenzaszerű megbetegedések száma az előző hét adataihoz képest. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) tájékoztatása szerint körülbelül 7100 ember kereste fel hasonló tünetekkel orvosát, a betegek csaknem fele 15 és 34 év közötti volt. Az ország 10 közigazgatási területén emelkedett, 7 területén csökkent és 3 területen nem változott az influenzaszerű megbetegedések gyakorisága a múlt héthez képest. A 100 ezer lakosra jutó, orvoshoz forduló betegek száma Csongrád és Nógrád megyében volt a legalacsonyabb, Győr-Moson-Sopron, Pest megyében és a fővárosban pedig a legmagasabb. Az OEK Légúti vírus osztályára összesen 26 influenzagyanús betegtől küldtek vizsgálati anyagot, ezek közül két minta parainfluenza-pozitívnak bizonyult, influenzavírust nem azonosítottak.
(D.-H. N.)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!