Immár 160 éve, hogy megnyílt az ország első bölcsődéje: tegnap a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDDSZ) azokra emlékezett, akik 1852. április 21-én megnyitották Budapesten, az óbudai Kalap utcában a legelső bölcsit.
Szűcs Viktória szakszervezeti elnök a VH-nak nyilatkozva némiképp ünneprontó volt. A mintegy tízezer szak-, illetve technikai bölcsődei dolgozó – és velük együtt a szülők – kedélyeit az utóbbi időszakban sok kormányzati döntés borzolta. A gondozóknak erős igénybevétel mellett, egyre szűkülő egy gyermekre jutó „időkeretekben” és egyre csekélyebb anyagi elismerés mellett kell helyt állniuk.
A kormány rendelkezése nyomán idéntől a bölcsődei térítés két részből, a gondozási díjból és a gyermekélelmezés díjából áll.
A gondozási díjjal megugrott a szülők által fizetendő havi összeg. Az önkormányzatoknak viszont valamivel kevesebb, mint a fele, 47 és fél százaléka élt e díjemelés lehetőségével, annak ellenére, hogy az éves normatív állami támogatás baba-férőhelyenként a 2010-es 547 ezer forintról 494 ezerre esett vissza. Bölcsőde az ország 273 településén zárt be. Az elmúlt két évben ugyan itt-ott európai uniós forrásból nyílt új bölcsi, de így is sorban állás van a gyerekek elhelyezéséért, mivel a legtöbb család nem engedheti meg magának a magánintézmény vagy bébiszitter megfizetését.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!