A Közel-Kelet több államában változatlanul folynak a tüntetések. A dél-jemeni Adenben szombaton tüzet nyitottak a rendőrök a demonstrálókra. Ezúttal „csak” hárman sebesültek meg, de korábban Szanaa-ban, a fővárosban 52 halálos áldozatot és rengeteg sebesültet követelt a rendőri akció – jelentette az al-Dzsazíra hírtelevízió. Ezután rendelték el szükségállapotot az egész országban.

 

Bahreinben lerombolták a tüntetések fő helyszínén, a Gyöngy téren álló szobrot, hogy a külügyminiszter, Sejk Khalid bin Ahmed Khalifa szavaival élve „eltüntessék a rossz emlékeket”. A tüntetéseket szerdán számolta fel a szaúd-arábiai segédlettel a bahreini vezetés. A helyi és szaúdi fegyveres alakulatok tankokkal és helikopterekkel ellenőrzik a fővárost és környékét, aki megszegi a teljes kijárási tilalmat, arra lőnek a katonák. Az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton kijelentette, hogy Bahrein és Szaúd-Arábia is „rossz úton járnak”. Az események különösen kínosak az USA számára, hiszen mindkét közel-keleti állam Amerika szövetsége. Szaúd-Arábiában Abdullah király újabb 93 milliárd dolláros csomagot jelentett be, hogy az életszínvonal emelésével megbékítse az embereket, emellett megerősítették a rendőri felügyeletet a síita többségű területeken.

Már Szíriában is felléptek Basar al-Asszad elnök és közel 50 éve hatalmon lévő pártja, a Baász ellen. Több ezren gyűltek össze a déli Deraa városában, hogy részt vegyenek a pénteki tüntetésekben meghalt két férfi temetésén. A tömeg rendszerellenes dalokat is énekelt, ezért könnygázzal lőtték őket a rendőrök – adta hírül a BBC.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!