Három hetük van még a szülőknek, hogy igényeljék kislányuk számára a méhnyakrák kialakulásáért felelős HPV (humán papillomavírus) elleni védőoltást. A statisztika szerint leggyakrabban a 40 év feletti nők veszélyeztetettek.

 
HPV oltás - Fotó: Mészáros János, MTI

Csakhogy a statisztika is tévedhet: igazolja ezt a múlt héten méhnyakrákban elhunyt, mindössze 33 éves Urbán Zsófia énekesnő szomorú esete.

Évente 400 nő: ennyi halálos áldozatot szed évente Magyarországon a méhnyakrák, ezzel pedig a nőket érintő rákos megbetegedések sorában előkelő második helyen szerepel. Nemzetközi viszonylatban is rosszul állunk: Európában nálunk a legrosszabb a megbetegedések és halálozások statisztikája. A méhnyakrák tünetei viszonylag későn jelentkeznek, sokszor már túl későn ahhoz, hogy akezelés hasson.

A méhnyakrák kialakulásáért szinte kizárólag a humán papillomavírus felel, annak is két vírustörzse, a HPV 16 és HPV 18. A leginkább szexuális úton terjedő betegség ellen az óvszer nem nyújt biztos védelmet, hiszen a HPV bőr- és nyálkahártya-felületen is fertőzhet. Legmegbízhatóbb ellenszere a védőoltás.

Az oltás sok országban kötelező, nálunk viszont csak erősen javallott a beadása. Legjobb, ha minél fiatalabb korban kapják meg a lányok – akkor, amikor szexuálisan még nem aktívak, hiszen ez esetben biztosan nem fertőzöttek.

A nemzeti oltási program keretein belül 47 ezer, 12. életévét betöltött, hetedikes lány kaphatja meg ingyenesen a védőoltást – amennyiben a szülő szeptember 15-ig kéri ezt. Hogy a magas szintű védettség kialakuljon, az első szúrást fél évvel később követi a második.

A most nyolcadikos lányok szülei is igényelhetik az oltást, számukra azonban már nem ingyenes a vakcina.

Érdemes az idősebb nőknek is az oltást választani, akár magánorvosnál kérni azt. Ám azt fontos tudni: a vakcina – bár jelentősen lecsökkenti a megbetegedés kockázatát – nem nyújt százszázalékos védelmet, ezért érdemes rendszeresen szűrővizsgálatokra járni.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!