„Úgy gondolom, rendkívül fontos, hogy az amerikaiak túlnyomó többsége kitartson amellett, ami a legjobb bennünk – a toleranciába vetett hit mellett és annak világos tudata mellett, hogy kik az ellenségeink” – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök a szeptember 11-re tervezett Korán-égetések kapcsán. Az elnök hangsúlyozta, hogy nem tesz különbséget semelyik amerikai között: „csak mi vagyunk” – mondta.
A korábbi évektől eltérően a megemlékezéseket most több, a muszlim kisebbség ellen irányuló kirohanás is beárnyékolja. A muzulmán kisebbség Amerikában a legváltozatosabb: minden vallási irányzat és népcsoport megtalálható, azonban a népességnek mindössze 0,8 százalékát teszik ki. Egy 2007-es felmérés mutatott rá, hogy a korábban 6-8 millió fősre becsült csoport mindössze 2,5 millió tagot számlál. Bush elnök mindig is különbséget tett a „jó és a rossz”, azaz Oszama bin- Laden szélsőséges követői és a békés többség között. Utódja, Obama pedig ez első perctől kezd ve a megbékélést hirdette. Mindezek ellenére egyre nő a muszlimgyűlölet az Egyesült Államok ban. A Time magazin múlt havi felmérése szerint a lakosság 46 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy az iszlám a többi vallásnál jobban támogatja az erőszakot a nem hívők ellen, és 61 százalékuk ellenzi a World Trade Center helyén felépítendő mecsetet. A megkérdezettek 34 százaléka ellenezné, hogy a lakóhelye közelében mecset épüljön. Jól mutatja ezt, hogy csak ebben az évben hat mecset megépítése keltett felháborodást amerikai városokban. A kezdeményezés a Szabadság Érde kében vagy a Megálljt Amerika Iszlamizációjának, kampányokat finanszíroznak, melyek lehetővé teszik a muszlimoknak, hogy „biztonságosan” kitérhessenek a hitükből. A legnagyobb vihart Terry Jones, a floridai Gainsville lelkipásztorának nyilatkozata kavarta, mikor is augusztusban bejelentette, hogy szeptember 11-én Koránt fog égetni, azzal érvelve, hogy „Jézus is elégetné, mert nem szent”. A tiszteletes arra készült, hogy néhány hívével együtt 200 Koránt égessenek el a terrortámadás évfordulóján azért, hogy tüntessen az iszlám erőszakossága és a Grand Zerónál felépülő mecset ellen. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és William Hague brit külügyminiszter is nyomatékosan kifejezték rosszallásukat, Afganisztán több részén is tüntettek az akció ellen. Jones tiszteletes végül – többek között a védelmi miniszter, Robert Gates kérésére – lemondott a tervéről, bár még a megemlékezés előtti napon is ultimátumot adott Feisal Abdul Raufnak, a New York-i iszlám központ imámjának, hogy álljon el attól a tervétől, hogy a Grand Zerónál építsék fel az új mecsetet.
„Soha nem volt még ilyen nagy” a terrorfenyegetettség Bernard Squarcini, a francia terrorelhárítás vezetője szerint. Ugyanakkor igyekezett hangsúlyozni, hogy a 6 milliós muzulmán kisebbségből mindössze 300 személy lehet veszélyes.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!