A korábbi évekhez hasonlóan ismét jó minőségű, tiszta a tó vize a MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének munkatársai szerint. Ez azt jelenti, hogy kevés az alga, és az árvaszúnyogok is csak kis mennyiségben vannak jelen. A legutolsó algavirágzás még a kilencvenes években történt a tó nyugati területén, azóta viszont számos olyan vízminőség-javító beruházás történt, melyek eredményeképpen ma már nem kell a kellemetlenségekkel számolni.

 
Balaton - Fotó: Varga György, MTI

„Az algák korábban azért tudtak elszaporodni, mert tápanyaguk, a foszfor akkoriban magas koncentrációban volt jelen a vízben. Ennek az volt az oka, hogy sok szennyvíz és műtrágya jutott a tóba a nyolcvanas években, ám a körcsatornarendszer kiépülésével ez a probléma is megszűnt. Így is egy évtizedig tartott, mire a foszfor kiürült a tóból” – mondta lapunknak dr. Somogyi Boglárka, az intézet tudományos munkatársa. Idén legfeljebb az egyébként nem csípő árvaszúnyoglárvák zavarhatják a fürdőzőket, mert az egyszerre nagy tömegben a bábból kibújó és a vízből kirepülő, kifejlett rovarok után a visszamaradó bábbőrök rövid ideig felhalmozódhatnak a víz felszínén, finom, fehéres habréteget alkotva. A jó hír, hogy idén egyelőre belőlük sincs sok a vízben. Ám ez bosszúság lehet a horgászoknak, a sok alga ugyanis sok jóllakott halat és teli szákokat eredményez a part mentén – erre idén nincs sok remény.

A kutatóintézet munkatársai egyébként szezonon kívül havonta, a nyári hónapokban pedig hetente vesznek öt kijelölt ponton mintát a vízből – ebből állapítják meg az algák és más mikroorganizmusok mennyiségét, és egyéb kémiai paramétereket is vizsgálnak. A kijelölt strandok vízminőségét az ÁNTSZ is ellenőrzi, kifejezetten az emberi egészségre veszélyes baktériumokat és más tényezőket vizsgálják.

Néhány kivételtől eltekintve a legtöbb strand vízminősége kiváló besorolást kapott. Idén eddig egyedül Balatonmáriafürdőről érkeztek rossz hírek, ahol nagy mennyiségű iszap halmozódott fel a part környékén. A Balatonfenyvesen épült új kikötő változtatta meg a tó természetes áramlását, vélhetően ez okolható a felgyűlt iszapért, de a jelenséget a szakemberek még vizsgálják. A településen addig is meghosszabbított stégeken lehet bejutni a tóba, a víz a minőségén ez mit sem változtat – ezen nem fog múlni a sikeres szezon.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!