Csökkenti a stresszt, boldogok leszünk tőle, egyesek szerint fogyaszt is: ez a csók. Ma van a világnapja – vagyis érdemes cuppantani.
Persze, jöhetnek a kétkedők, hogy a csókváltással 10 millió-1 milliárd baktérium vándorol, egészségi állapottól függően, de ezekre nem érdemes figyelni, hiszen a csók, ami egyébként tanult viselkedésforma, nem kötelező, csak ajánlott. Ráadásul még az állatok is gyakorolják: az elefántok összetekerik az ormányukat, a madarak csőröznek (a csőreiket dörzsölik össze), a mókusok pedig azért csókolóznak, hogy azonosítsák egymást.
Egyetlen csók megdolgoztatja az arc összes, mind a 34 izmát, ha pedig beleadunk apait-anyait, percenként akár 6,4 kalóriát is elégethetünk vele. Állítólag az a férfi, aki minden reggel megcsókolja partnerét, akár öt évvel tovább élhet.
És álljon itt két rekord: 1990. szeptember 15-én az amerikai Alfred Wolfram 8001 embert csókolt meg 8 óra alatt (percenként 16-ot), míg a leghosszabb csók rekordját egy londoni pár tartja 2005 óta, ők 31 órán, 30 percen és 30 másodpercen keresztül csőröztek. Persze azért jobb, ha nem a mennyiségre, hanem a minőségre helyezzük a hangsúlyt.
336 órát
tölt el csókolózással az életéből egy ember.
Máig nem tudjuk, miért is csókolózunk – eredete valószínűleg a távoli múltban keresendő, és nem a férfi és a nő, hanem az anya és gyermek közti kapcsolatra, az etetésre vezethető vissza. Ez azonban korántsem biztos, mivel egyes kultúrákban a mai napig egyáltalán nem csókolóznak.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!