Emlékszik még valaki Bandaranaikere asszonyra? A 60-as és 70-es évek kvíz- és műveltségi játékainak verhetetlen sztárjára? A világ első női miniszterelnökét 51 éve választotta meg Ceylon népe. Változnak az idők. Ceylon nevű ország már nincs, viszont női vezetők már minden földrészen akadnak. Sőt Dél-Amerikában abszolút többségben vannak!
Január óta Brazíliát egy kőkemény asszony, Dilma Rousseff vezeti. Régóta élt már a tűz közelében, hiszen elődje Lula de Silva mindig is lehetséges utódjaként kezelte. Lula, minden idők legnépszerűbb exelnöke kétes örökséget hagyott kiválasztottjára. Egyrészt imponálóan fejlődő gazdaságot, másrészt a világ egyik legegyenlőtlenebb társadalmát. Brazília első elnöknőjének az életútja sem kevésbé göröngyös, mint népéé. A 70-es években ellenzéki baloldali gerillaként megjárta a brazil katonai diktatúra börtöneit is. 2009-ben orvosai nyirokmirigyrákot diagnosztizáltak nála – egy kontinens szerencséjére –, kezdeti stádiumban. Néhány hónap múlva gyógyultnak nyilvánították. A kemoterápiás kezelés miatt parókát kellett viselnie, de ebből sem csinált titkot. Mint, ahogy abból sem, hogy 2000-ben férje félrelépése miatt hangos válással vetett véget házasságának. Így elnökségi ideje First Man nélkül telik. Bár az epés megjegyzések szerint, ő mindig is Lula oldalbordája marad.
Dilma első hivatalos útja nem Washingtonba vagy Pekingbe vezetett, hanem Argentína új Evitáját, Christina Fernandezt látogatta meg. Argentína első demokratikusan megválasztott elnöknője sokban különbözik brazil barátnőjétől, mégis ugyanazzal a kihívással kell megküzdenie: kinőni a férfiak árnyékából. Christinát férje, a korábbi államfő Nestor Kichner jutatta az elnöki székbe. Kichner úgy képzelte, mandátuma lejárta után felesége fülébe suttogja majd a tennivalókat, a sors azonban közbeszólt: az exelnök tavaly elhunyt, magára hagyva feleségét Argentína élén. És a magányos asszonyok szép lassan mindenki családtagjává váltak.
Így történt Chilében is, ahol a szomszédokat évekkel megelőzve már 2006-ban női elnököt választottak. Michelle Bachelet gyermekorvosból lett védelmi miniszter, elsőnek törte meg a sokáig rendíthetetlennek hitt férfiuralmat. Úgy tűnik, országát is sikeresen kigyógyította a válságból: népszerűsége máig töretlen, most is 84 százalékos rekordszintű elégedettség övezi tevékenységét. De hol az oltalmazó férj, aki Michelle mellett van, jóban-rosszban? Chilében a válást csak 2004 óta engedélyezik, ő elsők között élt a remek alkalommal.
Van olyan dél-amerikai elnöknő is, aki boldog(nak tűnő) házasságban él: Laura Chincilla, Costa Ricának, a világ huszonkét legrégebbi demokráciája egyikének első elnöknője. Elődje a Nobel-békedíjas Oscar Arias által kitaposott úton halad, tág teret adva a szabad kereskedelemnek és a nemzetközi üzleti kapcsolatoknak. Chincilla 25 évvel idősebb spanyol férje szívesebben tölti nyugdíjas éveit egy árnyas fa alatt, mint a protokoll porondján.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!