Elkezdődött a tanév, így a családoknak mostantól a gyerekek iskolába juttatása meghatározza a napi rutinját. Könnyebbség, ha csemeténket már egyedül is útnak lehet indítani, de vajon mikortól engedhetjük teljes nyugalommal egyedül közlekedni a gyerekeket?
Egyértelmű, univerzális válasz természetesen erre a kérdésre sincsen. Nagyon sok minden függ attól, hogy milyen településen él a család, mekkora a táv, amit meg kell tenni, kell-e járművekkel közlekedni, és mennyire érett, önálló a gyerek, nem szorong-e az egyedül közlekedéstől. Sokat könnyít a helyzeten, ha van egy nagyobb testvér vagy iskolatárs, aki elkíséri az úton. A tapasztalatok szerint, amikor a gyerekek egyedül maradnak, a nagyobbak ösztönösen elkezdenek anyáskodni-apáskodni a kisebbek felett, és még jobban odafigyelnek, felelősségteljesebb döntéseket hoznak, mintha egyedül lennének.
Biztosan sokkal könnyebb szívvel engedheti el a szülő egyedül a gyereket, ha az iskola csupán gyalogtávolságban van, amit együtt már sokszor megtettek. Fontos ugyanis, hogy már jól ismerje az utat, mielőtt egyedül útra kel. És a szülővel való bejárást nem pótolja, ha az autóból mutatják meg neki, hogy merre kell majd mennie. A baleset-megelőzési szakemberek és pszichológusok egyöntetű véleménye szerint 10 éves korig a gyerekeknek szüksége van a támogatásra és felügyeletre a közúti közlekedésben. Eddig a korig ugyanis nem alakulnak ki azok a képességek, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a saját biztonságukhoz elengedhetetlen döntéseket üzembiztosan meg tudják hozni.
Például nem képesek pontosan megítélni a mozgó járművek távolságát és sebességét, könnyen elbizonytalanodnak és alacsony termetük miatt kisebb területet látnak be, illetve az autóvezetők is nehezebben veszik észre őket. Vagyis 10 éves korig csupán rövid (néhány száz méteres), biztonságos, forgalmas úttal nem keresztezett gyalogtávra érdemes elindítani a kicsiket.
A felsősöket már útjukra lehet engedni, ha bízunk a gyerekben, tudjuk, hogy képes tájékozódni, adott esetben tudja értelmezni az útvonalán közlekedő járművek menetrendtábláit, és betartja a szabályokat, kizárólag zebrán, zöld jelzésnél kel át az úton. A KRESZ szabályainak megismerésében sokat segíthetnek a direkt kicsiknek kialakított tanulópályák, ahol akár biciklivel, akár gyalog, felnőtt segítségével elsajátíthatják az alapvető előírásokat. Talán még a szabályok ismereténél is fontosabb azonban, hogy ne féljen, szorongjon az egyedül közlekedéstől. Ilyen esetben nem érdemes forszírozni a kérdést, inkább meg kell oldani, hogy legyen, aki elkíséri. Egy idő után biztosan maga kéri majd, hadd menjen egyedül, mert „ciki a díszkíséret”.
A szülő előtt álló talán legnagyobb feladat, hogy miként lehet úgy felkészíteni a gyereket a rá potenciálisan leselkedő veszélyekre, hogy ezzel ne ijessze meg, ne keltsen benne felesleges feszültséget, indokolatlan bizalmatlanságot az idegenekkel szemben.
A szakértők az önálló közlekedésre nevelésben is fontosnak tartják a fokozatosságot, hogy ne egyik napról a másikra kelljen a gyereknek megbirkóznia ezzel a feladattal. Érdemes először csak közeli helyekre, például a boltba leküldeni, és az sem baj, ha az első alkalmaknál a szülő kicsit „kémkedik”.
Plusz biztonságot adhat, ha a bejárandó útvonalon van néhány ismerős, legyen az akár egy kisbolt dolgozója, akihez bizalommal fordulhat a gyerek, ha elbizonytalanodik vagy valamitől megijed. A legfontosabb szabály azonban az, hogy a szülő kizárólag akkor indítsa egyedül útjára a csemetéjét, ha ő maga nyugodt, mert az ezzel kapcsolatos feszültség könnyen átragadhat a gyerekre.
TIPPEK
- Mint minden másban, a közlekedésben is a felnőttek mintáját követik a gyerekek. Ezért nagyon fontos, hogy már akár kisbaba kortól helyes mintát mutasson a szülő, és már a babakocsival is kizárólag a zebrát használja az átkelésnél.
- Az egyedül közlekedés egyértelmű érv a gyerek mobiltelefon-használata mellett. A legjobb, ha bejelentkezik, amikor hazaindul az iskolából, és amennyiben nem várja otthon senki, érkezéskor is.
- A gyerek mindenképpen induljon el időben, mert a késéstől való félelem, a rohanás balesetveszélyes helyzetekhez vezet!
- Ne a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb utat válasszuk ki a gyerek számára!
- A gyerek tudja kívülről a saját címét és a szülei telefonszámát. Ha nem tudja megjegyezni, biztonságos helyen (pl. tolltartóban) legyen nála!
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!