Csak a jéghegy csúcsa – mondja lapunknak a magyar katolikus egyházat érintő, eddig eltussolni próbált korrupciós és homoszexuális ügyekről a visszaélések kivizsgálásáért küzdő, egyelőre névtelenségéhez ragaszkodó bejelentő.

 
Csak a jéghegy csúcsa

Fényképekkel, hangfelvételekkel kiegészített, a magyar katolikus egyház több prominensét szexuális visszaélésekkel vádoló négyoldalas levelet kapott két évvel ezelőtt Magyarországról Tarcisio Bertone kardinális, a Vatikán államtitkára. A feladó azután postázta a levelet a Vatikánba, hogy a magyar egyházi méltóságok válaszra sem méltatták. Bertone kardinális diplomáciai úton küldte el a több magyar püspök és pap számára kínos dokumentumot a budapesti nuncia­túrának, a Szentszék magyarországi képviselőjének, hogy szigorú titoktartás mellett vizsgálják ki a bennük szereplő állításokat. Ám Juliusz Janusz érsek, a budapesti nuncius vizsgálat helyett tavaly májusban bizalmas levélben értesítette a bejelentésben szereplőket az ellenük szóló vádakról. Elárulta nekik a bejelentő nevét is. Ennek az információnak alapján jelentette fel őt rágalmazásért Mayer Mihály pécsi püspök tavaly nyáron. Mayer közben anyagi és egyéb visszaélések miatt távozni kényszerült posztjáról, ám az általa indított rágalmazási per tárgyalása a napokban kezdődött. Időközben Juliusz Janus érsek is elhagyni kényszerült magyarországi állomáshelyét, Koszovóba küldte őt a Vatikán. Az áthelyezésnek állítólag köze van ahhoz a tényhez: az érsek vizsgálat helyett eltussolni igyekezett az ügyeket.

A Vasárnapi Híreknek nyilatkozott a bejelentő, egyelőre inkognitóban. „A per végéig ragaszkodom a névtelenséghez. Hívő vagyok, s a munkám a templomoknak nyújtott szolgáltatás. Semmiképp nem szeretnék ártani egyházamnak azért, mert néhány katolikus pap visszaéléseket követett el. Arról, ami történt, éppen a hitem miatt nem hallgathattam, s arról, ami ezek után velem történt – hogy kiadtak és rágalmazással gyanúsítanak – ugyancsak nem hallgathatok. Erkölcsi okból”.

– Hogyan is kezdődött ez az ügy? Mi jutott a tudomására?

– Előbb tisztázzuk: az egyházi kódex kimondja, hogy a vizsgálandó és a bejelentést megtevő személyét titokban kell tartani. S az egyházjog azt is kimondja, hogy a katolikus hívőnek kötelessége bejelentést tenni, ha olyasmit észlel, ami az egyház elveivel nem egyeztethető össze. Először az illetőnek kell szólni, azután tanúk előtt beszélni vele, végül, ha mindez hiába, akkor bejelentést lehet tenni az ordináriusnak. Azt nem mondja ki az egyházjog, hogy Rómának, a magyar egyház fejének vagy a kínai püspöknek… Én az első bejelentésemet – korrupciós ügyek miatt – a magyar egyház egyik felső vezetőjének tettem 2007 végén. Az volt a válasz: előbb írjam le a problémát, azután meghallgatnak több, már felkészült tanú jelenlétében. Mivel magas rangú egyházi személyiségeket is érintett az ügy, és nem tudhattam, kik a tanúk, nem akartam egy nagyobb egyházi csoport előtt beszélni. Erre azt mondták: tegyek a belátásom szerint. Egy év alatt súlyosbodott a helyzet, újra írtam, akkor már más – nevezzük nevén: homoszexuális jellegű – ügyekről is, miközben bizonyos papok már erősen támadtak engem, mások meg jelezték: mellém állnak, ha „nyerésben leszek”, mert az egyháznak tisztulnia kell. Egy újabb próbálkozást is tettem a hazai egyházi vezetőnél és még egy püspöknél, aki két tanú előtt ígérte, hogy az ügyben lépni fog. De nem tett semmit. Ezután juttattam el Rómába a levelet és a bizonyítékokat.

– Lett foganatja?

– Annyi, hogy a levelem részletei – szétvagdalva – a bejelentésemben érintettekhez kerültek. Mindenki megkaphatta a rá vonatkozó részt. Így született két feljelentés is ellenem és indult per a világi bíróságok előtt rágalmazás miatt. Az egyik pert már megnyertem, még várjuk az ítélet szövegét az ügyvédemmel. A másik per, Mayer püspöké még javában tart. Én viszont feljelentettem Juliusz Januszt a Budai Központi Kerületi Bíróságon azért, mert levéltitkot sértett. Nem volt joga a magánlevelemet kiadni – az egyházi kódex szerint sem. Ezt a pert elvesztettem, mert a nuncius diplomataként mentességet élvez és így elutasították a keresetemet első és másodfokon is. Ráadásul még az a püspök is följelentett, aki tanúk előtt ígérte nekem, hogy mindent megtesz az ügyek kivizsgálásáért. Ő végül az első bírósági tárgyaláson meggondolta, és visszavonta a feljelentését.

– Vannak bizonyítékai? Állítólag fényképeket és hangfelvételeket is csatolt a Vatikánba küldött leveléhez. Mi van a fotókon?

– A részleteket a per végéig megtartom magamnak. De egy példát megemlíthetek: bár olyan fotó nincs, ami egyértelműen szexuális jelenetet ábrázol, pláne nem pedofíliát, de van, amelyen olyan fiatal fiú látható főpapnak (!) beöltözve, aki még csak nem is pap. Ez a kép mástól került hozzám, és feltehetőleg a pécsi püspökség épületében készült. Az egyházjog szerint pedig tilos megszentségteleníteni a papi öltözéket. A felelős csak olyan személy lehet, aki hozzájuthat ilyen főpapi öltözékhez. A hangfelvételen elhangzott szövegek is ráerősítettek, hogy ezt az egyháznak ki kell vizsgálnia.

– Ennyi lenne az egész?

– Szó sincs róla! Azt hiszem, ez csak a jéghegy csúcsa. Ha a világi bíróságokon a pereskedés tovább folytatódik, akkor egyre több, szerintem az egyházra tartozó ügy pattanhat ki. A Mayer püspök által indított rágalmazási per még folytatódik. A következő, májusi tárgyaláson már a bizonyítás kezdődhet. Ott előkerülhet a Vatikánnak küldött levelem, a fotók, a hangfelvételek is, és kiderülhet, hogy rágalmaztam-e vagy igazat mondtam. Bízom benne, hogy ki is derül. Az egyház tisztasága és a magam jó híre érdekében.

 

A Jézus Társasága Oregoni Rendtartománya beleegyezett, hogy 166,1 millió dolláros (31 milliárd forint) kártérítést fizet a rend iskoláiban 1940 és 1990 között történt gyerekzaklatásokért – közölte Blaine Tamaki, az áldozatok ügyvédje. Az áldozatok kilenc és tizennégy év közöttiek voltak, többségük őslakos indián, akit az indián rezervátumokban felállított missziók papjai zaklattak. Az esetek többsége az ötvenes és hetvenes évek között történt. Az összeg a harmadik legnagyobb amerikai egyházi kártérítés pedofil vádak miatt: a katolikus egyház 2007-ben 660 millió, majd 198 millió dollárt fizetett két különálló ügyben a papok által szexuálisan zaklatott áldozatoknak. A peren kívüli megegyezés részeként a rend írásban kér elnézést az áldozatoktól és rendelkezésükre kell bocsátania minden róluk szóló egyházi iratát.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!