A közel-keleti híreket immár hetek óta a líbiai és szíriai fejlemények uralták. A líbiai lázadók több mint hét hónapos harcok után, 30 kilométerre megközelítették a fővárost, Tripolit; Szíriában Asszad rezsimje nem hajlandó engedni az amerikai és nyugat-európai nyomásnak és változatlanul tankokkal támadja ellenzékét.

 
Líbiai lázadó a Tripolihoz közeli Zawijában

A térségből érkező legfrissebb jelentések közül viszont mind több érint egy régi-új frontot, Izrael és Egyiptom feszültté vált viszonyát. Az eredendő kiváltó ok az Eilat izraeli üdülőhely környékén végrehajtott hármas terrortámadás volt, melynek elkövetői Gázából indultak és a Sínai-félszigeten (Egyiptom) léptek be izraeli területre. A terrortámadásnak 7 izraeli áldozata volt. Válaszul Izrael végzett a támadókkal és légi csapásokat mért Gázára. A terroristákkal vívott határ menti tűzharcban öt egyiptomi rendőr is meghalt. Noha az izraeli védelmi miniszter sajnálkozását fejezte ki és közös vizsgálatot rendelt el, az egyiptomi kormány bejelentette, hogy visszahívja izraeli nagy­­követét, míg Kairóban és Alexand­riában hirtelenjében tüntetők jelentek meg az izraeli képviseletek előtt. A feszültséget fokozza, hogy a gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet bejelentette: felfüggeszti a két éve tartó tűzszünetet.

A Stratfor amerikai stratégiai elemző intézet szakértői úgy látják, hogy az Izrael elleni mostani terrortámadások potenciálisan újfajta fenyegetést jelentenek. Nem­­zetközi dzsihádisták mindeddig sikertelenül próbálták meg Egyiptomot konfliktusba vonni Izraellel, a hideg béke, a két ország szerződése működött. Most azonban, írják az amerikai elemzők, nagyon is valószínű, hogy az al-Kaida kihasználva a Mubarak-rendszer bukását izraeli-egyiptomi konfliktust akar kialakítani gázai és Sínai-félszigeti befolyásával. Az izraeli vezetés értékelése szerint immár nem egyszerűen Gáza a probléma, hanem Egyiptom. A kérdés az, vajon mit hoznak majd az egyiptomi választások, milyen szerepre kényszerül a hadsereg.

Kétkedésüket fejezik ki az elemzők Líbiával kapcsolatban is, ahol több mint hét hónap és 17 ezer NATO-légitámadás dacára még igen véres harcok ígérkeznek Tripoli környékén és a városban a lázadók és Kadhafi erői között. Nagy kérdés, vajon a lázadók győzelme esetén a különböző csoportok, törzsek meg tudnak-e egyezni, avagy az országra káosz és anarchia vár.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!