Egynapos semmitmondás - Vétózni ment Brüsszelbe a magyar miniszterelnök, de az európai uniós állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács ülésén nem volt mit vétóznia. Senki nem akart foglalkozni ugyanis érdemben a kvótakérdéssel és a rezsicsökkentést sem támadták.

 
A miniszterelnök és az európai zsúrpubik - Fotó: Julien Warnand, MTI/EPA

A szokásoktól eltérően egyetlen napba sűrített brüsszeli csúcs napirendjén számos pont szerepelt, köztük olyanok, mint a digitális gazdaság vagy a fiatalkori munkanélküliség. Többen azt várták, hogy legalább a Brexit kérdésében lesz némi előrelépés, de – bár a többi 27 ország folyamatosan egyeztet a háttérben – még mindig nem tudni semmit arról, mikor és milyen feltételekkel távozik az Egyesült Királyság az unióból.

Amiben egyezség született: meghosszabbították az ukrajnai konfliktus miatt, Oroszország ellen még 2014-ben hozott gazdasági szankciókat. Korábban felvetődött, hogy a szíriai beavatkozás miatt is szankciókat vetnek ki, ám ettől elálltak. Sikerült megegyezni a hollandokkal az EU és Ukrajna közötti társulási szerződésről is. Hollandiában idén áprilisban népszavazáson utasították el az egyezményt. Az ukránokat a leginkább az uniós vízummentesség érdekelné, de erről egyelőre nincs döntés.
(Miközben a most kiadott közös nyilatkozat elismeri, hogy az ukránok teljesítették a vízummentesség feltételeit.)

A menekültválság is szóba került, de nem született olyan döntés, amelyet Orbán Viktor megvétózhatott volna. „Ez egy ilyen udvariaskodó, zsúrpubis hangulatú világ itt Brüsszelben, itt nem szokás olyan durva szavakat használni, mint vétó. De olyat, hogy az egyhangúság hiánya, olyat lehet” – mondta a miniszterelnök újságíróknak.

A csúcson kiadott közös nyilatkozat a korábbi határvédelmi vállalások teljesítésére szólította fel a feleket – mint mindig –, a tagországok emellett ígéretet tettek arra, hogy a következő fél évben megoldást találnak a közös menekültpolitika kérdéseire is. Szíriával kapcsolatban sem igen jutottak ötről a hatra. Bár Donald Tusk elismerte, hogy az Aleppóban rekedt embereknek nem újabb részvétnyilvánításokra van szükségük, hanem valódi hatékony segítségre, de ennek mikéntjéről tovább egyeztetnek.

(Aleppo ostromáról szóló írásunk a december 17-én megjelenő Vasárnapi Hírek 12. oldalán olvasható: "Üzenetek a földi pokolból".)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!