Ugyan lapzártakor még mindig az angol királyi haditengerészet büszkeségének, a Portland fregattnak a kapitánya a 42 éves Sarah West, de az angol fogadási irodákon vélhetően csak minimális eséllyel fogadhatnánk arra, hogy a jövőben is az marad…

 
Sarah West, az első női kapitány

Pedig a hölgy egészen eddig hazája büszkesége volt, a Royal Navy 500 éves történelmében ő lett az első női parancsnok – angolul commander – egy hatalmas hadihajón. A kitüntetés 17 évi szolgálat után érte. Közben számos hajón megfordult, szakterülete a haditengerészeti tervezés, az aknamentesítés, a víz alatti hadviselés; szolgált a Közel-Keleten, részt vett 2006-ban a libanoni háború alatt az angol állampolgárok kimenekítésében, és az iraki háború támogatásában is. Ezek után érte a megtiszteltetés, 2012 májusában átvehette a Portland parancsnokságát.

Hogy akkor mi is a baj a világhírű női kapitánnyal? Rosszmájú olvasóink bizonyára kitalálták: szerelmi ügybe keveredett. A hír azonnal vezető anyag lett a világsajtóban, a nőt felfüggesztették, hajóját el kellett hagynia, vizsgálat indult ellene. Amíg azonban nincs ítélet, jogilag továbbra is ő a parancsnok – vagyis, a hivatalos indoklás szerint jelenleg a szabadságát tölti.

Amikor kinevezték, ezt mondta a Daily Mirrornak: „Elmondhatatlanul büszke vagyok arra, hogy én lettem az első női parancsnok, de ehhez nem kellett újra feltalálnom a kereket, sok nő végez hasonló szolgálatot. És a dolognak vannak hátrányai is: nem véletlenül vagyok például évek óta egyedül. A hadseregben néha áldozatokat kell hozni.” Ezalatt nyilván azt értette, hogy karrierjének lett áldozata korábbi házassága: 2006-ban ugyanis elhagyta férje, a haditengerészet helikopterpilótája, a 43 éves Andrew Whitlum.

Úgy látszik azonban, az áldozatok kora egyszer véget ér…

Így kerülhetett képbe a Portland 35 éves harmadik parancsnoka: Richard Gray korvettkapitány. A hajón ő a hadműveleti tiszt, felelős a fegyverek és a védelmi rendszerek működéséért, beosztása révén a mindenkori kapitány egyik legközelebbi bizalmasa. Most úgy tűnik, ez a bizalmasság tényleg közelivé vált…

A történet további szépséghibája – mindezt, persze, a mocskos, magánéletekben vájkáló bulvársajtónak köszönhetően tudjuk –, hogy Gray kapitány a történtek előtt néhány hónappal mondott örök hűséget a Trebetherickben lévő, 16. században épült Szent Enodoc-templomban a 33 éves Melissának. Bájos angol hagyomány, hogy február 29-én a nők is megkérhetik barátjuk kezét, Melissa is így tett – amire még aznap igenlő választ kapott. Az esküvőt 2013. december 6-án tartották. Szép esküvő volt. A menyasszony és a vőlegény még táncórákat is vett, s amikor Melissa meglátta midi hosszúságú selyemszatén ruháját, sírva fakadt, mondván, mennyire tökéletes. A tiszt pedig hat héttel később tengerre szállt – női kapitánya irányítása alatt. Mrs. Gray egyelőre nem kommentálja férje állítólagos viszonyát.

A haditengerészeti etikai kódex hagyományosan tiltja a szoros személyes kapcsolatot a hadseregekben szolgáló férfiak és nők között, s vélhetően leginkább akkor, ha a viszony következtében sérülhet a szervezet hatékonysága. Márpedig ezúttal a „szervezet” egy kisebb ország haderejével egyenértékű: 133 méter hosszú, közel ötezer tonnás hadihajó, amit két, egyenként 31 ezer lóerős Rolls-Royce hajtómű repít több mint 50 kilométeres sebességgel.

A haditengerészet admirálisa, Lord West – Sarah West névrokona – erősen bánkódik. Attól tart, a végén még igazuk lesz azoknak, akik szerint egy nő jelenléte a fedélzeten baljós előjelnek, egyenesen átoknak számít, és a legjobb, ha nők nem lennének a hadseregben. Ami teljes képtelenség – véli az admirális.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!