Az Európai Bizottság először nyúlt az úgynevezett „jogállamisági mechanizmus” eszközéhez. Hivatalosan is megküldte a varsói kormánynak a véleményét, hogy az alkotmánybíróságra vonatkozó lengyel törvénymódosítások ellentmondanak a jogállamiság követelményének.

 
Ismét az Európai Unió és az európai értékek mellett tüntetnek a lengyelek Varsóban - Fotó: Kacper Pempel, Reuters

A vita hátterében az áll, hogy tavaly, még az előző összetételű szejm öt új alkotmánybírót szavazott meg. A tavaly októberi választásokon azonban az erősen jobboldali Jog és Igazságosság fölényesen győzött, kiszorítva a hatalomból a jobbközép Polgári Platformot. Az új kormány nem volt hajlandó elfogadni az öt, korábban megszavazott alkotmánybírót, helyettük saját jelöltjeit ültette a 15 tagú testületbe. Maga az alkotmánybíróság viszont megállapította, hogy az öt kiszorított személy közül csak kettő megszavazása volt szabálytalan.

De ezt a kormány ezt sem respektálta, majd egy törvénymódosítással korlátozta az alkotmánybíróság véleményalkotási jogát.

Az Európa Tanács Velencei Bizottsága megállapította, hogy a lengyel kormány eljárása sérti a jogállamiság normáit, amire az Európai Bizottság is felkapta a fejét. Az uniós intézmény alelnöke, Frans Timmermans többször is tárgyalt Beata Szydło miniszterelnökkel. Míg a lengyel kormány nemzeti szuverenitási kérdésként állítja be az alkotmánybíróság jogkörének szabályozását, Timmermans arra hívja fel a figyelmet, hogy Lengyelország az EU-csatlakozáskor kötelezettséget vállalt a közös európai értékek, így a jogállami garanciák tiszteletben tartására.

De a lengyelek továbbra sem hajlandóak a változtatásokra, így a Bizottság most hivatalosan is lépett. Varsónak két hét áll rendelkezésére, hogy a brüsszeli dokumentumra választ adjon, majd a Bizottsággal közösen kellene kidolgoznia a megoldást. Ha ez nem sikerül, a tagországok legalább egyharmada kezdeményezheti az uniós szerződés 7. cikke szerinti eljárást. Ez – elvben – akár Lengyelország szavazati jogának a felfüggesztésével is járhatna, ehhez azonban az összes többi tagállam egyetértésére lenne szükség. Márpedig Orbán Viktor kijelentette, hogy a magyar kormány semmi ilyet nem fog támogatni.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!