Az uniós bírálatokat kicselező kommunikációs trükk is lehet a 110 milliárdos kormányzati zárolás, de az sem kizárt, hogy egy nagyobb megszorító csomag első pakkját jelentette be a múlt héten a nemzetgazdasági miniszter. Miközben a munkahelyteremtés kiemelt gazdaságpolitikai cél, a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól elvesznek 8 milliárd forintot. Ráadásul a tárcák közül is a legnagyobb vesztes az Emberi Erőforrások Minisztériuma, 9,671 milliárd forintos zárolással. Míg a Nemzetgazdasági Minisztériumnak 8,378, a Földművelésügyi Minisztériumnak 5,552 milliárd forintot kell zárolnia.

 
Varga Mihály - MTI-fotó: Koszticsák Szilárd

Vész- és óvintézkedésnek nevezte pénteki rádióinterjújában a kormányzati kiadásokat érintő 110 milliárdos zárolást Orbán Viktor miniszterelnök. Amit azzal indokolt, hogy Magyarország folyamatosan hiteleket vesz fel a lejáró adósságai finanszírozására. És jobb feltételekkel jutunk hitelhez, ha „ország- világ” számára világos, hogy a kormány tartja magát a 3 százalékos költségvetési hiánycélhoz.

Nem véletlen, az elemzők egy része kommunikációs trükköt látott abban, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy olyan költségvetési kiigazítást jelentett be nagy nyilvánosság előtt, amit akár suttyomban, csupán a korábban felgyorsított minisztériumi költések lassításával is el lehetett volna érni. Anélkül, hogy azt egyáltalán észrevettük volna. Az intézkedések egyik olvasata szerint tehát az Európai Bizottság dorgálására és a jövő tavaszra kilátásba helyezett túlzott deficit eljárásra adott látványos választ az Orbán-kabinet.

Azért látni kell, hogy az uniós bírálatok élét aligha tompítja érdemben ez a 110 milliárd forint. Annál is kevésbé, mert a költségvetési specialisták már hónapokkal ezelőtt jelezték, valójában a teljes költségvetési tartalékot zárolni kellene. Másrészt Brüsszelben a költségvetés lazulására haraptak rá, amit egyébként is árgus szemmel figyelnek a választási évben. Így adódik a kiigazítás másik olvasata, mely szerint ez csupán a költségvetési megszorítások első lépcsője.

Hogy mennyire elereszthette a kormány idén a gyeplőt, azt talán azzal lehetne érzékeltetni, hogy ha az idei gazdasági növekedés a tavalyi fiskális szigorral párosulna, akkor akár 1 százalékra is leszoríthatnák a GDP-arányos költségvetési hiányt, míg most a 3 százalékot is csak a 110 milliárdos kiigazítással látják tarthatónak. Mivel a GDP 1 százaléka nagyjából 300 milliárd forintnak felel meg, akkor az elérhetőnél 2 százalékkal nagyobb hiány és a 110 milliárdos kiigazítás alapján arra következtethetünk, hogy legalább 710 milliárdos túlköltésnél, vagy ha úgy jobban tetszik, választási osztogatásnál tarthat az Orbán-kormány.

Miközben a munkahelyteremtés kiemelt gazdaságpolitikai cél, a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól elvesznek 8 milliárd forintot. Ráadásul a tárcák közül is a legnagyobb vesztes az Emberi Erőforrások Minisztériuma, 9,671 milliárd forintos zárolással. Míg a Nemzetgazdasági Minisztériumnak 8,378, a Földművelésügyi Minisztériumnak 5,552 milliárd forintot kell zárolnia.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!