Orbán 29 pontjából a Nemzeti Eszközkezelő Társaságról (NET) szóló volt a huszonnegyedik. A május elején Matolcsy György – akkor még leendő – miniszter által ismertetett koncepció szerint az Orbán-kormány lehetőséget ad a devizaalapú jelzáloghiteleseknek arra, hogy kérhessék hitelük forintosítását.

 

 „Ez sokba kerül majd a bankrendszernek, talán az államnak is, de a devizahiteleseket ebből a helyzetből ki kell mentenünk, ez a vihar, ami most jön, nem érinthet másfél millió magyart” – fogalmazott. Alig néhány nappal később már ez látszott: előbb volt a Matolcsy-féle bejelentés, és csak azután készültek el az azok a hatástanulmányok, amelyek a devizahitelesek megmentésének két lehetséges variációjára vonatkoztak. Ezekből kitetszett: az államnak mindkét esetben havonta több százmilliárd forintos pluszkiadása lett volna, és az IMF elzárkózott attól, hogy eddig le nem hívott pénzeit erre a célra használják föl. Mindez már többé-kevésbé világos volt június közepén, amikor országszerte figyelmet keltett a négygyerekes Csöngő család kilakoltatása Budafokon. A Jobbik kampányt kezdett, az előbbi és mostani kormányt, valamint a bankokat téve felelőssé.

Az Orbán-kormány előbb vizsgálatot indított az ügyben (ennek során kiderült, hogy nem a bank árvereztetett, mert az már eladta az ingatlant egy magánszemélynek), majd még egy lépést tett: politikai indíttatású ellenoffenzíva kezdődött, és ebben ügydöntő lépésnek tüntették fel az árverési moratórium március végéig történő meghosszabbítását. Közben szeptemberre világossá vált, hogy a devizahiteleseket a tervekkel ellentétben nem lehet átfogó módon, a kategória egészére vonatkozóan megmenteni, ráadásul a helyzet a négy hónappal ezelőttihez képest határozottan romlott. Az adatok szerint a három hónapon túli késedelmes lakossági hiteleken belül a több mint egy éve nem törlesztett állomány az év első negyedében 170 milliárd forintról 259 milliárdra nőtt, és emellett 174 milliárdot tesz ki azoknak a hiteleknek összege, amelyeknél az elmaradás fél év és egy teljes esztendő között van. Az eladósodottak közt különösen nagy azok részaránya, akik a hitelt svájci frankban vették föl. A svájci frank ugyanis az utóbbi hónapokban 15 százalékkal drágult a forinthoz képest, és erre az utóbbi napok csak rátettek. A devizahitelesek jelentős része emellett még más hiteltartozást is törleszt, de immár a „forintos” hitelfelvevők között is mind többen vannak vészhelyzetben. A jelenleg állítólag végső stádiumban levő törvénytervezet szerint a NET először a hitel visszaállításához próbálná hozzásegíteni az érintetteket, és csak ha az erre irányuló kísérletek kudarcot vallanak, vásárolná meg a szóban forgó ingatlant, amelyet azután bérbe adna. De nem feltétlenül az maradna a bérlő, aki eddig tulajdonosként lakott ott. Válaszra vár még két kérdés: az első, miképpen tudna az állam akár több tízezer lakást felvásárolni? A második: azok, akik már nem tudnak részlettörlesztési kötelezettségeiknek eleget tenni, vajon képesek lesznek-e rendszeres lakbérfizetésre akár akkor is, ha a piacon szokásosnál kisebb összegről van szó? A terv mögött egyértelműen fellelhető a szavazatmaximáló háttérelképzelés, ez azonban a jelek szerint visszaüt. A hírportálokon egyre többen teszik fel a kérdést: igazságos-e a közpénzből valamilyen csoportot kiemelni, és adósságkezelésükhöz állami eszközökkel segítséget nyújtani. Arról pedig már lapunk is írt, hogy a moratóriumoknak „köszönhetően” egyre kevesebben fizetik a rezsiköltségeket, és Csányi Sándor OTPelnök szerint is „minden, a nem fizető adósok állami védelméről szóló általánosító kormányzati megszólalás csökkenti a fizetési hajlandóságot”. Az október 15-ig kidolgozandó koncepció kormányzati felelőse, Bencsik János otthonteremtési és energetikai államtitkár igencsak „mélyhűtve” a várakozásokat, most azt ígéri: „senkinek nem lesz vonzó az eszközkezelő társasághoz menekülnie, ezért aki tudja, törlessze lakáshitelét, és ne várjon az állam segítségére, mert nem biztos, hogy jól jár”.

 Az ígért Nemzeti Eszközkezelő kapcsán Orbán Viktor egy lapinterjúban úgy fogalmazott: „akik már bajban vannak, azokon próbálunk segíteni, megpróbáljuk elérni azt, hogy a bankok belátással legyenek az ügyfeleikre”. Mint mondta, „ezeket az embereket minden lehetséges eszközzel megvédjük”, és „a részletekről egyfolytában tárgyalunk”.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!