A politika még mindig kéz a kézben jár a korrupcióval – derült ki a héten Brüsszelben, mikor három európai parlamenti képviselő fennakadt a ragadozó kedvű brit újságírók kenőpénztesztjén.

 
Buzek kérlelhetetlen

A sokak szerint túlfizetett politikusok hajlandóak lettek volna jogszabály-módosító indítványokat némi pluszpénzért benyújtani az Európai Parlamentnek. A lebukottak mindegyike a jelenlegi mandátuma előtt otthon, miniszteri rangban tevékenykedett. Megnyugtató, hogy a néppártiak és a szocialisták egyaránt érintettek.

A brit Sunday Times épp egy hete közölt riportot arról, hogy a lap újságírói lobbistáknak álcázva magukat, több mint 60 európai parlamenti képviselőt környékeztek meg azzal a céllal, hogy egy nagyobb összeg fejében jogszabály-módosító indítványok nyújtsanak be. A csábító 100 000 euróért cserébe, még évi 6 alkalommal a fiktív lobbicég felügyelőbi­zottságában kellett volna pihengetniük. A számlát tanácsadásért állították volna ki mindennemű probléma nélkül, vált nyilvánvalóvá a YouTube-on közzé tett videókból. Az eddigi hírek szerint 14 képviselő mutatkozott hajlandónak az „együttműködésre”, de csak három EP-képviselővel tudtak megegyezni.

A kenőpénzt elfogadó képviselők keddre lemondtak a mandátumukról, kivéve a volt román miniszterelnök-helyettest, Adrian Severint, aki egyelőre csak a szocialista frakció egyértelmű parancsát teljesítve, kilépett a frakcióból. Függetlenként folytatja tovább eddig igazán jövedelmező pályafutását, ezzel foglalva el a helyet az otthoni román szocialisták elől. Igaz, megszégyenülten, de fel fogja venni a havi 8000 euró körüli fizetését, fittyet hányva a felháborodott bukaresti párttársaira. Jerzey Buzek, az Európai Parlament elnöke az Európai Tanács ülésén szólalt fel elmarasztalóan az ügyben, majd sajtótájékoztatóján elmondta, hogy azt tanácsolta Adrian Severinnek, hogy az ő helyzetében a legjobb megoldás, ha visszavonul. Kínos és egyben megkerülhetetlen lépés a lemondása – kivéve, ha az EP kezdeményezi a mentelmi joga felfüggesztését –, hiszen a hatályban lévő törvények tiszteletben tartják a tagállami szavazók választását. Severint némileg akadályozza a hatékony munkavégzésben az OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal), aminek a munkatársai már nem engedték be a képviselőt a saját irodájába.

Severin mellesleg váltig tagad, és egy gondosan megtervezett politikai összeesküvés áldozataként aposztrofálja magát. Martin Schulz szocialista frakcióvezető viszont nem ismer kegyelmet, ha korrupcióról van szó. Szerinte, mivel Severin magas tisztségeket töltött be Romániában és a nemzetközi politikában egyaránt, ezért tudnia kell, hogy mi a felelősség. Amit most vállalnia is kell. „Reméljük, minél előbb elhagyja az EP-t, hogy a lehető legkevesebb kárt okozza az intézménynek” – tette hozzá a szocialista frakcióelnök.

Kellemetlen tény, hogy a szocialista román politikuson kívül az osztrák néppárti ex­-belügyminiszter Ernst Strasser és az egykori szlovén külügyminiszter Zoran Thaler is hasonlóképpen érintettek. Mentségükre ők már hétfőn elhagyták az Európai Parlamentet, átadva a helyüket fiatalabb párttársuknak és vállalva a meghurcolást saját hazájukban.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!