Nyakunkon a parlagfűszezon, várhatóan napokon belül elkezdi pollenjét szórni a Magyarországon több mint egymillió embernek bosszúságot okozó gyomnövény.
Az enyhe tél és a csapadékos tavasz miatt a szakemberek arra figyelmeztetnek, a korábbi éveknél is erősebb lesz a pollenterhelés. Tavaly a száraz időjárás miatt az elmúlt 13 év második legalacsonyabb terhelését mérték az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat adatai szerint, idén azonban épp az ellenkezője várható.
Az allergiásoknak már most fel kell készülniük az egészen október végéig rájuk váró nehézségekre: tüsszögés, orrfolyás, viszkető szem és torok, enyhe fejfájás és fáradtságérzet jelentkezikilyenkor.
Most még van értelme a környezetünkben, kertjeinkben vagy a közeli elhagyatott zöldterületeken növény kaszálásának és a gyomirtásnak. De az orvost is már most érdemes felkeresni, hogy megtaláljuk az akár recept nélkül is kapható antihisztamin-tartalmú gyógyszerek, szem- és orrcseppek közül azt, amelyik a legmegfelelőbb.
A parlagfű az 1900-as évek elején jelent meg hazánkban és agresszív terjedése és elképesztő igénytelensége miatt hatalmas megműveletlen, elhanyagolt területeket hódított meg. Bár a gyomnövény irtása kötelező hazánkban, szinte az egész ország területe „fertőzött”.
A törvény szerint „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani”. Aki ennek nem tesz eleget, 15 ezer és 5 millió forint közötti bírságra számíthat. 2013-ban összesen 3000 eljárás indult és 130 millió forint bírságot szabott ki a hatóság.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!