Elveszett bizalomról, a preambulum árnyoldalairól és öncenzúráról beszélt Esterházy Péter a Der Standard osztrák napilapnak.
Az író szerint a jelenlegi légkörben nehéz megmondani, lesz-e forradalmi átalakulás az alkotmányozás hatására, mivel senki sem bízik senkiben.
A preambulum, különösen a stílusa nevetséges – mondta az író, aki felfújtnak, üresnek érzi az alkotmánytervezet bevezetőjét, legnagyobb problémájának pedig azt tartja, hogy pontatlan, mivel gyakran összekeveredik benne a nemzet és az állam fogalma. Szerinte az alkotmánytervezet néhány mondata valóban „durva, de talán nem annyira, mint amennyire annak látszik”. A konzervatív nyelvezet ugyan „régi és poros”, ám ennek semmi köze a hagyományokhoz, egyszerű „színjáték”, mely arra szolgál, hogy tovább éltesse Magyarország áldozatként való megjelenítésének mítoszát. Azt azonban, hogy Európa diktál, jelen helyzetben, amikor mi töltjük be az EU-elnöki posztot, nem lehet kimondani, mivel hiteltelen. „Brüsszel mi vagyunk”, legalábbis a jelen helyzetben – fogalmazott.
A politikai események magyarázatát abban látja, hogy húsz évvel ezelőtt túl gyorsan történt minden; nem tudunk örülni a demokráciának, mivel nem harcoltunk meg érte, csupán az ölünkbe hullott, néhány évvel később pedig, már az EU tagjaként, szerzett jogaink egy részéről ismét lemondtunk. Esterházy szerint „hajmeresztő” az, ahogyan országunk politikai csatározásairól időként a külföldi lapok tudósítanak. A „Führer-állam” kifejezést rossz metaforának véli, bár kétségtelen, hogy egy „autoriter struktúra” van születőben, melyben a Kádár-korszakra oly jellemző öncenzúra gyakorlata megmaradt, bár beteggé teszi az embereket. Az új, szigorúbb médiatörvénynek eddig nem kellett beavatkoznia semmibe, csupán a lehetősége van meg a beavatkozásra, miközben egyes kifejezések, megnyilvánulások, mint például a „nemzet ellenségei” vagy az „árulók” (szó szerint belső és külső ellenségek) az 1949-es beszédmódra emlékeztetnek. Az öncenzúrával szemben csak veszíteni lehet, hiszen mindenhová beszivárog, mint az olvadt hó – mondta az író, aki szerint az új alkotmány szellemisége a „demokratikus feltételek mellett mind kevesebb szabadság” irányába mutat.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!