A mostani játszma tétje a görög államadósság, s mindkét oldalon professzionális játékosok ülnek, akik pókerarccal licitálják egymásra a fenyegetéseket.
Nem kispályás játékos Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter. Olyannyira nem, hogy kifejezetten a játékelmélet a szakterülete. Azon belül is az olyan „virtuális valóságok” felépítése és modellezése, amelyek alapján a pénzügyi forgatókönyvek készülnek.
Korábban a pénzügyi manőverek és a spekulatív játékok stratégiáját tanította a texasi egyetemen. Okkal mondják tehát Alekszisz Ciprasz kormányfő szakminiszteréről, hogy ő a finánctőke rémálma. Varufakisz nem hasonlítható azokhoz a néppárti indíttatású, nemzetben gondolkodó, jól odamondogató politikusokhoz, akik egyszer szónoklatokkal támadják, máskor adókkal sarcolják a bankrendszert, de legfeljebb a vakolatot verik le a pénzügyi intézmények faláról.
A görög pénzügyminiszter tűpontosan szúr a legérzékenyebb pontokra, a belülről jött ember magabiztosságával támadja a rendszer alapjait, s még ahhoz is van mersze, hogy olyanokat mondjon az újságíróknak: Európát a „bűnözők szűk köre” sajátította ki magának, akik meghamisítják a mérlegeket, lerombolják a polgári jogokat, s a pénzügyi csúcstechnológiákkal szívják el a javakat a társadalom tagjaitól, hogy egy új elit kezébe adják azokat.
Bármily csábító is a párhuzam, Jánisz Varufakisz köszönő viszonyban sincs a Matolcsy-féle unortodoxiával. Ha komolyan végiggondoljuk a görög pénzügyminiszter karcos véleményét az európai hatalmi sémáról, akkor látnunk kell, hogy Orbán Viktor haveri kapitalizmusa legfeljebb szűkös kereteivel és vidékies oligarchiájával lóg ki a sorból, de éppúgy céltáblája lehetne az athéni kritikának, mint az uniós centrum. Ha már címkézni kell Varufakiszt, inkább új ortodox közgazdászról beszélhetünk, aki ugyan az alapokig bontaná vissza, de aztán újra felépítené a rendszert. Hogy kizárja az olyan hibákat, mint amilyen a görög válságkezelés volt, melynek során a történelem legnagyobb hitelét adták egy fizetésképtelen nemzetnek, azzal a feltétellel, hogy csökkentsék a jövedelmeket. Ám ezzel a feltétellel éppen a válságot mélyítették el az európai döntéshozók.
Vajon mit kezdjünk korunk leleményes Odüsszeuszával? Féljünk-e a falovától? Ami már kétségkívül az eurózóna falain belül várja a sorsát. És a hasonlatnál maradva, közkézen forognak a zóna falainak lerombolását jósló forgatókönyvek, melyek annyiban realisták, hogy a görögök tényleg komoly rést ütnének a közös pénz bástyáján, ha feladnák az eurót. Talán dominóként esnének ki további tagok az eurózónából, de egyelőre még nem itt tartunk.
A görög pénzügyminiszter e heti európai turnéja nem az euróról szólt, csak a görög adósság egészének vagy egy részének elengedése, átütemezése volt műsoron. Bár Jánisz Varufakisz az Európai Központi Bank elnökétől távozóban „gyümölcsöző tárgyalásokról” beszélt. Voltak olyan jelek, hogy a „görög narancs” is hamar megsavanyodik, vagy legalábbis összetöpped. Mert mire véljük, hogy Mario Draghi európai jegybankelnök, a találkozó után pár órával bejelentette: eztán nem fogadják el fedezetként a görög államkötvényeket. Talán a görög csődre játszanak a jegybankárok? Aligha. Ezt inkább taktikai húzásnak hívják. Miután a görög pénzügyminiszter az elmúlt hetekben a lehető legkedvezőbb starthelyzetbe manőverezte országát a hiteltárgyalások előtt, az EKB elnöke is felvette a kesztyűt, s kicsit bekeményítette a jegybanki pozíciót. Nem volt sokkal eredményesebb a görög és a német pénzügyminiszter berlini találkozója sem, ahol még abban sem értettek egyet a felek, hogy miben nem értenek egyet.
A mostani játszma tétje a görög adósság. Az új görög kormány az évek óta tartó fájdalmas megszorítások enyhítésének ígéretével jutott hatalomra, ám ezek fenntartása nélkül elképzelhetetlen a hiteltörlesztés.
A hitelezők azonban hallani sem akarnak a könnyítésről, mert az adósság elengedése, de még az átütemezése is veszteség lenne. Mindkét oldalon professzionális játékosok ülnek, s pókerarccal licitálják egymásra a fenyegetéseket: „kilépünk az eurózónából” – „kizárunk az eurózónából”.
Miután lapot nem kaptunk, legfeljebb kibicelhetünk. Hátha eltanuljuk, hogyan kell az unióban zsugázni.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!