Jó, ha a fülkéből nem lóg majd ki néhány helyen a szavazólap – lesz tehát miből választani április 6-án, amikor voksolásra kerül a sor.
Soha nem látott mennyiségű párt indul a 2014-es választáson, közülük a legtöbb már most a teljes ismeretlenség homályába vész, és valószínűtlen, hogy a maradék, szűk egy hónapban tömegeket vonzanak magukhoz. Hogy alapjában mit tudunk ezekről a kis indulókról, azt két fontos, és talán épp ezért pártoktól hemzsegő körzetben néztük meg.
Sose hallott róla
A pártok és jelöltek egyik olvasztótégelye Baranya megye 1-es számú választókörzete: 47 induló próbálkozott itt eredetileg, ami a frissen jött dömpingben is komoly szám. A baranyai 1-es számú választókörzet gyakorlatilag a Pécs–Komló tengelyre épül. A nagyobb pártok és szövetségek így érthető módon ide koncentrálták helyi erős embereiket. A baloldal az MSZP elnökségi tagját, Tóth Bertalant, a Fidesz a fiatal, de felívelő csillagú Csizi Pétert, a Jobbik mostani képviselőjét, Németh Zsoltot, az LMP Kóbor Józsefet indítja. Nem fognak viszont árválkodni a nagyok a szavazólapon: a nem kevesebb, mint 47 aspiránsból 18 indulhat a választáson. Közülük kiválasztottunk hét kispártot és jelöltjeit (SEM – Szaksz Tamás, SZAVA– Eckert Péter, SMS – Erdélyi Sándor Mihály, JESZ – Tóth József, TEMPO – Csiszárné Nagy Erzsébet, KTI – Barna László István, ÚDP – Szőnye Ákos), és nyakunkba vettük a pécsi utcákat, hogy kiderítsük: ki mit tud róluk.
Elsőként egy jól szituált középkorú hölgyet sikerült megkérdezni. Azt mondta, figyelemmel kíséri a politikai eseményeket, szavazni is elmegy, rendszeresen olvas különböző újságokat, tájékozottnak tartja magát. Az első néhány párt nevének felolvasásakor mégis nevetésben tört ki. Végül a JESZ-t és Szili Katalin új formációját azonosította be, majd elmondta: Tóth Józsefből többet is ismer, ilyen alapon egyikük akár lehet a jelölt is. Egy húszas évei elején járó férfival folytattuk. A SZAVA-ról elmondta: hallott ilyen településről, de SMS-t csak a telefonján látott, a TEMPO szerinte egy hirdetőújság, a párt jelöltje pedig minden bizonnyal Csiszár Jenő édesanyja lehet. A KTI, amennyire tudja, eddig a Közlekedéstudományi Intézet rövidítése volt, az UDP meg egy informatikai kifejezés. Ismeri viszont a JESZ-t. Kérdésünkre, hogy más kis pártokról van-e tudomása, ide sorolta az LMP-t, a Jobbikot, és „a baloldali összefogásból azokat, amik nem az MSZP”.
Egy fiatal lány kérdéseinkre a „fogalmam sincs”, „nem tudom”, „ááá, sose hallottam róla” válaszokat váltogatta a hét jelöltet és pártját említve. A JESZ-t ő is ismeri, de a KTI-ról már például a központi tanulmányi iroda ugrott be neki. Két jelöltre mondta, hogy ismerősen cseng a nevük, de nem tudja, honnan. Szavazni viszont elmegy. Ezután egy idős hölgynél próbálkoztunk. Neki az SMS annyit üzent, hogy „azt nézik a fiatalok a telefonjukon”. Az unokájától tudja, hogy a „jesz” angolul igent jelent, Csiszár neve pedig a rádióból volt neki ismerős. A Fideszen és az MSZP-n kívül nem tudott más pártot mondani.
Egy középkorú férfi meglepően tájékozottnak bizonyult. Az SMS-ről ugyan úgy tudta, hogy az a szlovák kormánypárt (ami amúgy a SMER), vagy valami ilyesmi. De a JESZ-t rögtön felismerte, és már mondta is, minek a rövidítése, és a KTI-t is beazonosította Szili pártjaként. A jelölteket viszont nem ismerte. Egy idősebb úr mosolyogva fogadott minket a főtér közelében, de inkább csak visszakérdezett – „kik azok?”, „milyen szava?” –, majd a végén rácsodálkozott, hogy ezek mind igazi pártnevek, és láthatóan jól szórakozott rajtunk. Egy fiatalos, harmincas évei végén járó férfi zárta a sort, aki elmondta: olvas újságot, néz híradót, figyeli a híreket. Ellenben már az első pártnévnél rákérdezett, hogy viccelünk-e. Derekasan végigtippelte, hogy melyik rövidítés mit takarhat, a jelöltek neve pedig végképp nem mondott neki semmit – és ezzel egyáltalán nem volt egyedül.
Kell más lehetőség is
A fővárosban sem volt jobb a helyzet, már ami a kispártok ismertségét illeti. Csepelen faggattuk az embereket, leginkább azért, mert itt, Budapest 17. körzetében igazi pártdömping lesz a választási lapon. 28 jelentkezőből 19 megkapta a zöld jelzést, így akár voksolhat is rájuk a csepeli választópolgár. Ha már ilyen szépen összegyűltek a jelöltek, kíváncsiak voltunk, van-e bárkinek bármilyen fogalma arról, egyes pártok nevének rövidítése mit takar.
Listánkon szerepelt a JESZ, a KTI, az SMS, az EP, az ÚDP és az MCF, és szinte teljes biztonsággal mondhatjuk, hogy ezek közül a pártok közül jóformán senki sem ismer egyet se. Pedig derekasan próbálkoztunk a csepeli piacot délelőtt ellepő tömegben. A nyugdíjas korosztály meglepően szívesen válaszolt a kérdéseinkre, rengeteg vidám percet szereztünk nekik a fura rövidítések mutogatásával. Eltalálni viszont nem nagyon sikerült, hogy melyik kit és mit takar pontosan.
Az első komoly próbálkozó, egy harmincas nő viszont az ÚDP láttán ráncolta a homlokát. „Ez a Sarkozy pártja, nem?” – innen már nehéz volt viszszaszerezni a renoménkat, mert nem igazán akarta elhinni, hogy létező, magyar pártok neveit mutogatjuk neki, pedig Sarkozy pártja egyébként is az UMP (hasonló név alatt viccen kívül szintén indul hazai versenyző is a választáson, az Új Magyarország Párt, Csepelen is jelen lesznek…). „Ja, persze, és az EP az mi, Európai Parlament?” – ilyen kérdést is kaptunk, a gúnyos hangnem megfizethetetlen volt, viszont találtunk egy idős bácsit, aki tényleg aláírta az Elégedetlenek Pártjának ívét. „Á, szavazni biztos nem rájuk fogok!” – jelentette viszont ki azonnal. A legtöbben egyébként a JESZ-t és a KTI-t ismerték fel, és bár a rövidítéseket feloldani nem tudták, az „Ez a volt MDF” és az „Ennek az elnöke Szili Katalin” típusú megjegyzésekből arra lehetett következtetni, hogy ezen pártok valamelyest átlépték az ingerküszöböt. Az MCF-ről a legtöbben csak a C betű miatt merték tippelni, hogy roma párt, az SMS főként kuncogást váltott ki mindenkiből, Seres Mária neve viszont gyakorlatilag senkinek sem mondott semmit.
Találunk viszont lelkes választópolgárt is, aki szerint az egészséges verseny azért nem árt: a 76 éves Ilona néni mindenkinek aláírt, aki megállította. „Erre van a választás, nem? Minél többen vannak, annál jobban össze kell kapniuk magukat azoknak, akik nyerni akarnak, és be is kell tartaniuk az ígéreteiket, különben elzavarják őket a többiek” – fejtette ki véleményét a választási rendszerről. Azt viszont pontosan nem tudta felsorolni, hogy ki is volt az a „jó néhány” párt, akiket megtisztelt a bizalmával. Egyébként meg mindig ugyanarra szavaz, „csak jó lenne, ha lenne más lehetőség is, nem csak ezek”. Kíváncsiak voltunk arra is, vajon hozzá tudják-e kötni az emberek a neveket egyes pártokhoz. Ezen a listán Sédi András, dr. Thürmer Gyula, Szedlacsek Enikő, Németh Szilárd István és Szaniszló-Bénus Benjamin szerepeltek. Nos, ha Csepel, akkor Thürmer Gyulának nem kell attól tartania, hogy a feledés homályába veszett a neve, szinte mindenki eltalálta, hogy hová tartozik, csak a nagyon fiatalok nem hallottak még a Munkáspártról. Rajta kívül viszont csak Németh Szilárd István büszkélkedhet – meglepő is volt, hogy a rezsiharcos helyi polgármestert még így sem mindenki ismerte meg. Biztos az István zavarta meg őket. Viszont az ő nevére még az a 18 éves lány is megkönnyebbülve bökött rá, aki addig sem a pártokat, sem jelöltjeiket nem ismerte egyáltalán. Hogy akkor honnan a nagy tájékozottság? Első szavazása alkalmából a jelenlegi polgármester egy kétfős mozijeggyel köszöntötte fel.
Cselesek is voltunk, úgyhogy Sédi Andrásról például az érdeklődőknek elmondtuk, hogy az Együtt 2014 jelöltje lett volna, ha indulhatott volna a választáson. Ez a többséget egyáltalán nem lepte meg, láthatóan fogalmuk se volt róla, mit takar a csalfa pártnév. Néhányan (tényleg kevesen) viszont felháborodva csapták le a magas labdát, mondván: az ellenzéki Összefogás jelöltje dr. Szabó Szabolcs, az újságíró meg konkrétan hülye. De ha még ez sem lenne elég, kíváncsiak voltunk arra is, vajon fel tudják-e sorolni az általunk megkérdezett emberek, hogy egészen pontosan hány párt vesz részt az Összefogásban. „Gyurcsány, Mesterházy, Bajnai” – ezen a mantrán kívül sokat nem kaptunk, 24 megkérdezettből összesen ketten találták el mind az öt párt nevét.
Hogy akkor mégis melyik pártokat ismerik az emberek? A Fideszt, az MSZP-t és a Jobbikot – ez a konklúziója egy Csepelen eltöltött napnak. És ez a nem túl hosszú lista is inkább az idősebbek széles látókörét dicséri. Akik viszont nem variálnak, arra szavaznak, akire mindig szoktak.
A KSH adatai szerint a Baranya megyei 1. sz. választókerületben körülbelül 101 ezer ember él, közülük 85 ezer a felnőtt. A 2 százalékos küszöb megugrásához, 60 százalékos részvételt feltételezve, a pártoknak ezer körüli szavazatot kell szerezniük.
A budapesti 17. sz. választókerületben a KSH 2011-es adatai szerit több mint 96 ezer ember él, közülük csaknem 81 ezer a felnőtt. Ezek alapján ezer szavazat elég lehet a 2 százalékos küszöb átlépéséhez, ha a részvétel 60 százalék körül alakul.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!