Óvatlanság vagy felelőtlenség – mindegy, mi az oka, a lényeg ugyanaz: könnyen adathalászok áldozatává válhat bárki. A szélhámosok most a feltöltős mobil SIM-kártyákhoz kapcsolódó kötelező adategyeztetés ürügyén támadnak.

 
Illusztráció - Kállai Márton

Végéhez közeledik minden mobilszolgáltatónál a feltöltős SIM-kártyát használók adategyeztetése, amire az év elején megváltozott jogszabályok miatt van szükség.

Aki június 30-ig nem intézi el az egyeztetést, annak másnap megszűnik a feltöltőkártyás száma és nem tud többé azon telefonálni.

A határidő végéhez közeledve a felhasználók értékes személyes vagy pénzügyi adataira hajtó „adathalászok” bukkantak fel.

Az adathalászok legtöbbször az interneten, elektronikus levélben próbálják átverni az embereket, a héten azonban bevetették a „hagyományos”, analóg módszert is: telefonon hívogatnak felhasználókat a Vodafone mobilszolgáltató emberének kiadva magukat, és személyes, ügyféladatokat kérnek el. A Vodafone azonban senkit nem keres az adategyeztetés miatt, ezt telefonon csak az teheti meg, aki maga hívja az 1270-es ügyfélszolgálati számot – közölte a cég.

Az adategyeztetést egyébként mindhárom szolgáltatónál el lehet intézni személyesen és telefonon is, a Telekom és a Telenor ügyfelei most is kitölthetik online az adategyeztető lapot, a Vodafone pedig június elejétől biztosítja ezt a lehetőséget.

Az online ügyintézés kényelmesebb és gyorsabb, ám ennek még nagyobb a kockázata. A Telekom nevében például rendszeresen próbálnak hamis számlaértesítők kiküldésével adatokat kicsalni az előfizetőktől. Az elmúlt hónapokban az adathalászok a cég nevét és logóját, arculati elemeit lemásoló levelet küldtek, amiben a havi aktuális számla befizetésére szólítottak fel – ezt egy linkre kattintva lehetett megtenni. Ez a fajta, rendkívül rossz magyarsággal fogalmazott hivatalos levél elég amatőr próbálkozás volt, sokan gyanakodni kezdtek, és inkább törölték, nem kattintottak bele. Vannak azonban ilyen hibáktól mentes, profi levélhamisítványok is, amiket már nehezebb kiszűrni.



Jó tanácsok adathalászok ellen
1. Fokozott figyelemmel kezelje a hasonló, adatokat kérő e-maileket, és legyen óvatos a közösségi oldalakon keresztül küldött üzenetekkel is!
2. Rendszergazdák vagy a bankok sosem küldenek olyan értesítést, amelyben linkre kell kattintani, legfeljebb olyat, amely arra kér, hogy lépjen be a fiókjába.
3. Bármely szolgáltató, cég vagy hivatal hivatalos levelében, a feladó e-mail címében mindig szerepel az adott cég neve vagy annak rövidítése. Ha ez nincs benne, ne nyissa meg, ne kattintson rá!
4. Gyanakodjon, ha idegen feladótól vagy szokatlan tartalmú levelet kap!
5. Legyen óvatos, ha nyelvtani hibáktól hemzsegő vagy magyartalanul fogalmazott üzenetet kap.
6. Ha a levél egy oldal űrlapot – kitöltendő mezőt, bankszámlaszámot, felhasználónevet, jelszót – tartalmaz, akkor mindig ellenőrizni kell a HTTPS titkosított kapcsolat meglétét, amit a címsorban látható zöld lakat jelez.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!