„Fiainknak, lányainknak és az egész világnak be szeretném jelenteni: a zsarnokságnak és a diktatúrának örökre vége, és soha nem tér vissza” – jelentette ki Abdel Hafiz Ghoga, a Nemzeti Átmeneti Tanács elnökhelyettese.

A diktátor halála azonban inkább szimbolikus jelentőségű volt, a Nemzeti Átmeneti Tanácsnak ugyanolyan nagy szükség van arra, hogy megszilárdítsa a hatalmát az országban, mint mikor Kadhafi még életben volt.

Az elemzők világszerte a következőkre hívják fel a figyelmet

1. A lázadó erőket egy dolog kötötte össze: mindenáron meg akarták dönteni Kadhafi uralmát. Most, hogy ezt a célt teljesítették, és az ezredest támogató katonák utolsó bástyáit is bevették, a nagy kérdés: meg tudják-e őrizni egységüket, és nem torkollik-e a korábbi Kadhafi-ellenes harc káoszba és polgárháborúba.

2. Nehezíti a helyzetet, hogy a Nemzeti Átmeneti Tanács központja Bengháziban volt, és innen települt át a város bevétele után Tripoliba. A fővárosban azonban a Tripoli Katonai Tanács gyakorol ellenőrzést, amely deklaráltan függetlennek tekinti magát az ország ideiglenes kormányát adó szervezettől.

3. Nem szabad elfelejteni, hogy Kadhafi azért tudott olyan sokáig hatalmon maradni, mert ügyesen lavírozott a törzsek között. De az országra mindig is jellemző, az arabok és berberek, illetve az egyes régiók lakói közötti ellentétek máig megmaradtak. Kadhafi halálával ezeket mindenképpen kezelni kell.

4. Konfliktusforrás lehet az ország jövőjéről vallott felfogás (miként Líbia szomszédai, Tunézia és Egyiptom esetében is) az iszlamista és a világi erők között.

5. Ezért, ha megalakul, az új köztársaság kormányának a legfontosabb feladata az lesz, hogy a több százezer állig felfegyverzett felkelőt, a Kadhafi elleni harcot megvívó, az időnként már egymással is konfrontálódó milíciákat lefegyverezzék, és egységes új katonai erővé formálják.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!