„A kormány nem tulajdonosa a Mozgókép Közalapítványnak, hanem alapítója. Nincs magánjogi kötelezettsége a tartozásokat kifizetni, de a filmszakmát segíteni szükséges” – nyilatkozta Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az alapítvány pénzügyeivel kapcsolatban.

 

A CIB Bank ugyanis befagyasztotta a filmtámogatásokra adott hitelt a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) tartozásai miatt. Hatalmas összegekről van szó. Az alapítvány több mint 9,4 milliárd forinttal tartozik, az adósság nagy része, 5,4 milliárd forint azonban nem őket, hanem a produkciós cégeket, többek között a Tivoli-Filmprodukció Kft.-t érinti közvetlenül.

Szekeres Dénes, a cég tulajdonosa a Producerek Szövetségének elnökével, Kálomista Gáborral együtt írt nyílt levelet Surányi Györgynek, a CIB Bank elnökének. Erre válaszul a bank közleményt adott ki, amelyben leszögezte: nem tehettek mást, mivel a producer a zárolás előtt folyamatosan elvetette javaslataikat. A kormány a Mozgókép Köz­ala­pítvány vagyonának megmentését csak akkor vállalja, ha szabad kezet kap az átszervezéshez.

A kialakult helyzetről a Tivoli-Filmprodukció Kft. tulajdonosát, Szekeres Dénest kérdeztük.

– A CIB Bank közleményében arról számolt be, hogy cégük folyamatosan elvetette a bank javaslatait. Mik voltak ezek?

– Az irodánkon kívül egyedül a filmjeink vannak, amik fedezetül szolgálhatnak a hitelezésért. Volt már arra példa, hogy hasonló helyzetben a produkciós cég felajánlotta ezeket a jogokat. A mi esetünkben nem sikerült megegyezésre jutni. A bankkal folytatott egyeztetések még nem fejeződtek be. Reménykedünk, de egyelőre kivárunk.

– Mire?

– Jelenleg az egész szakma várakozik. Most a kormány válaszára. A fő kérdés az, hogy milyen szervezeti és támogatási rendszerben kívánják a filmszakmát működtetni.

– Hogyan befolyásolja ez az idei Filmszemlét?

– Mindent elkövetünk, hogy indulhassunk a szemlén. Erre több megoldás is van, jelenleg megpróbálok egyezséget kötni azokkal a stábtagokkal, akiknek a gázsiját nem állt módunkban még kifizetni, hogy engedjék bemutatásra a filmeket.

– Mire számíthatnak azok a producerek, akik saját vagyonukat, házaikat tették a hitel mögé?

– Súlyos egzisztenciális problémákra.

A probléma valóban komoly. Egyes producereket már négy éve cserbenhagyott az alapítvány, és a támogatás miatt felvett hitelek után csak a kamatot fizette ki. Legtöbb esetben a szabályos szerződéssel kötött, bemutatott munkák után sem fizetett a Mozgókép Közalapítvány. Szekeres Dénes irodájának 263 millió forinttal tartozik az MMKA.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!