Négymilliárd forint többletterhet is róhatnak a betegekre az október elsejével életbe lépő, több mint kétezer gyógyszert érintő árváltozások. A változtatás okozója az újonnan tesztelt „vaklicit”. Az először idén alkalmazott módszer lényege abban áll, hogy a gyógyszergyártó cégek a konkurens gyártók ajánlatainak ismerete nélkül tettek árcsökkentési javaslatot összesen kilencszázöt termékre az Országos Egészség­biztosítási Pénztárnak.

Mindez elsőre jól hangzik, hiszen komoly versenyhelyzetet teremt az azonos hatóanyagú készítmények előállítói között, de az árcsökkenés nem jár feltétlenül azzal, hogy a betegeknek is kevesebbet kell majd fizetniük, hiszen ez nem befolyásolja a vásárlókra rótt terheket. (Kirívó példa, hogy egy, a pszichiátriában használt készítmény háromszáz helyett negyvenkétezer forintért lehet kapni októbertől.) Ezt jól mutatja, hogy mintegy ezerhétszáz készítmény patikai térítési díja nő, és csak alig több mint ötszázé csökken. Az OEP meggyőződése, hogy ettől még nem kell a betegeknek több pénzt kiadniuk gyógyszereikre. Ám ez csak úgy lehetséges, ha a drágább termékek árát kompenzálva a többi megvásárolt készítménynél áttérnek egy azonos hatóanyagú, olcsóbb termékre. Az OEP tájékoztatása szerint nincs érdemi különbség ezek hatása között. A vásárlók gyógyszerváltását az indokolja, hogy az OEP számítása szerint összesen három-négymilliárd forintnyi többletteherrel járhat, ha a betegek továbbra is régi gyógyszereik mellett maradnak. A cél tehát az állami gyógyszerkiadások mérséklése. A biztosító nyolc-tízmilliárdos spórolással számol, de ez a Széll Kálmán-tervben ismertetett 100 milliárdos gyógyszerkassza-csökkentésnek csupán töredéke.

A következő héten gyógyszerellátási gondok is adódhatnak. Ha a patikák az árváltozás előtt szerzik be termékeiket, de csak október elseje után tudják azokat eladni, akkor az ebből adódó veszteséget nekik kell elkönyvelniük. Ezt a gyógyszertárak úgy próbálják kiküszöbölni, hogy számos terméket nem tartanak majd készleten. Az OEP szerint azonban nem kell aggódni ellátási fennakadásoktól.

Átalakul a közgyógyellátás rendszere is: újból bevezetik a közgyógylistát, ám az eddigitől eltérő formában. Októbertől az azonos hatóanyagú készítmények közül kizárólag a legolcsóbbat lehet a közgyógyellátás terhére választani, így több gyógyszer is kikerül a közgyógyellátási listáról. A betegek október 31-ig válthatják ki a régi lista alapján összeállított receptjeiket. 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!