Kezdik visszaszerezni pozícióikat Laurent Gbagbo elefántcsontparti elnök erői – jelentette a BBC. Úgy tűnik, hogy a hatalmához görcsösen ragaszkodó Gbagbo taktikai okokból hirdetett tűzszünetet kedden: csak időt akart nyerni ahhoz, hogy megerősíthesse csapatait, és újból átvehesse az ellenőrzést az ország legnagyobb városa, Abidzsán felett.
Az elefántcsontparti állami televízió, az RTI is ezt az üzenetet közvetíti: „Gbagbo rendszere még mindig áll, a lakosságtól elvárják a támogatást”.
A november végén tartott választásokon az elnök ellenfele, Alassane Outtara nyert 54 százalékkal. Az Alkotmánytanács felülbírálta az eredményt, és kijelentették, hogy Gbagbo a demokratikusan megválasztott államfő.
Az elnök annak ellenére sem volt hajlandó átadni a hatalmát, hogy az ENSZ is Outtarát ismerte el.
A két politikust támogató erők között fegyveres konfliktus alakult ki, de a múlt hónap végéig csak elszórtan voltak összecsapások. Március 30-án az Outtara-pártiak átfogó offenzívát indítottak. Az ENSZ-erők – a Biztonsági Tanács felhatalmazásával – április 4-én bombatámadással akartak nyomást gyakorolni Gbagbóra. Így már másnap arról tárgyaltak, hogy az elnök megadja magát. De mindez cselnek bizonyult, a hét végén a harcok kiújultak. Az ország gazdasági központjában, a kulcsfontosságú Abidzsánban foglaltak vissza kerületeket a Gbagbo-erők. A szemtanúk szerint a vérengzés minden képzeletet felülmúl.
A francia nagykövetet 48 óra alatt kétszer próbálták meggyilkolni a Gbagbóhoz hű katonák, mert az egykori gyarmattartó az ENSZ- erők mellett saját csapataival próbálja megakadályozni, hogy a helyzet tovább mérgesedjen – írta a Le Monde. Az államfő szóvivője tagadta ugyan a merényleteket, de tény, hogy a francia Lincorne-misszióban a gyarmatosítás újabb kísérletét látják.
Elefántcsontpart a világ legnagyobb kakaóexportőre, a GDP nagy része a kakaóüzletből származik. A szankciók, amelyeket a nemzetközi közösség azért vezetett be, hogy nyomást gyakoroljon Gbagbóra, beláthatatlan következménnyel lehetnek a gazdaságra. Ezért az Európai Unió Outtara kérésére részben feloldotta az exporttilalmat, így Abidzsán és San Pedro kikötőiből kifuthatnak a kakaót szállító teherhajók.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!